VI kadencja
Interpelacja nr 1212
do ministra finansów
w sprawie odliczenia podatku naliczonego VAT od samochodów specjalnych
Szanowny Panie Ministrze! Naczelną zasadą przyświecającą konstrukcji przepisów o podatku VAT jest umożliwienie odliczenia podatku naliczonego VAT od wszelkich wydatków związanych z działalnością firmy w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Bowiem tylko w takim zakresie, w jakim wydatki te mają związek z czynnościami opodatkowanymi, podatnik ma prawo odliczyć zawarty w nich podatek VAT.
Ustawodawca dosyć szczegółowo uregulował przepisy dotyczące prawa odliczania VAT od pojazdów samochodowych, tworząc na potrzeby ustawy specjalną definicję samochodu osobowego, ciężarowego i specjalnego. Odebraniu prawa do odliczenia VAT przy nabyciu i eksploatacji (paliwa) w przypadku samochodów osobowych przyświecał określony, jak mniemam, cel - umożliwienie odliczenia VAT w przypadku używania samochodów do celów prywatnych.
Zasadniczo prawo do odliczenia całego VAT, bez spełniania żadnych dodatkowych warunków, przysługuje podatnikom, którzy nabywają lub użytkują (w przypadku odliczania VAT od paliwa) samochody o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t (art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o VAT - Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.). Wyjątki od powyższej zasady przewidziano jednak dla niektórych pojazdów samochodowych, które po spełnieniu określonych warunków uprawniają ich właścicieli do odliczania podatku VAT w całości od ich nabycia i od zakupywanego do nich paliwa. Takie prawo przysługuje m.in. właścicielom pojazdów specjalnych, których listę zamieszczono w załączniku nr 9 do ustawy o VAT.
Wykaz przeznaczeń pojazdów specjalnych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy o VAT.
Poz. Przeznaczenia pojazdów specjalnych 1. Agregat elektryczny/spawalniczy 2. Bankowóz 3. Do prac wiertniczych 4. Koparka, koparko-spycharka 5. Ładowarka 6. Oczyszczanie dróg 7. Podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych 8. Pomoc drogowa 9. Zimowego utrzymania dróg 10. Żuraw samochodowy W załączniku do ustawy znalazły się takie pojazdy, jak: koparki, bankowozy czy ładowarki. Nie uwzględniono w nim niektórych pojazdów specjalnych w rozumieniu przepisów Prawa o ruchu drogowym.
Ustawa o VAT nie uwzględnia m.in. takich pojazdów specjalnych, jak: pogotowie techniczne, ambulanse, samochody-sklepy, karawany do przewożenia zwłok, samochody pożarnicze.
Nadmienię, ze samochody wykorzystywane są wyłącznie w celach prowadzonej działalności gospodarczej i nie posiadają ˝charakteru˝ samochodów osobowych. Pojazdy te posiadają masę całkowitą mniejszą niż 3,5 t, a to oznacza, że aby posiadać prawo do odliczenia VAT od ich nabycia, jak też od nabycia do nich paliwa, muszą spełniać dodatkowe warunki nałożone przepisami o VAT, czyli m.in. uzyskać zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów. Stacje kontroli pojazdów nie wydają zaświadczeń, powołując się na przepisy ustawy o VAT (załącznik nr 9 do ustawy).
Niezrozumiałym jest takie nierówne traktowanie wobec prawa właścicieli-użytkowników samochodów specjalnych. Umożliwieniu prawa do odliczania VAT dla bankowozów czy pomocy drogowej nie przyświeca jakiś społeczny cel.
Dlaczego tak istotny z punktu widzenia społecznego pojazd, jak ambulans sanitarny, pozbawiono prawa do odliczenia VAT?
Dlaczego firmy posiadające własne służby przeciwpożarowe (obowiązek nałożony przez ustawę) nie mają prawa do odliczenia VAT od nabytego pojazdu pożarniczego?
W moim przekonaniu nie wzięto pod uwagę chyba takich pojazdów, tworząc załącznik nr 9 do ustawy o VAT, który niewątpliwie wymaga zmian niewielkim nakładem pracy. Wystarczy zlikwidować załącznik nr 9 do ustawy i odwołać się bezpośrednio do załącznika z ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Zapisy ustawy o VAT w zakresie odliczania podatku naliczonego VAT od samochodów osobowych, a w zasadzie konstrukcja definicji samochodu osobowego, są już zaskarżone do ETS jako niezgodne z dyrektywami europejskimi.
Myślę, że ograniczenie prawa odliczenia podatku VAT od samochodów specjalnych nie tylko jest sprzeczne z dyrektywami unijnymi, ale także niekonstytucyjne z uwagi na nierówne traktowanie posiadaczy samochodów specjalnych wobec prawa. Dlatego proszę o przeanalizowanie i podjęcie działań w ww. sprawie.
Z wyrazami szacunku
Poseł Bogdan Bojko
Nowa Sól, dnia 5 lutego 2008 r.