VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 24095
w sprawie reakcji na aresztowanie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana posła Dariusza Lipińskiego (pismo nr SPS-023-24095/11 z dnia 18 sierpnia br.) w sprawie reakcji na aresztowanie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, uprzejmie informuję.
Polska jako sąsiad i strategiczny sojusznik Ukrainy jest ze wszech miar zainteresowana umocnieniem się na Ukrainie zasad demokracji i przestrzeganiem praw człowieka, w tym domniemania niewinności i prawa do sprawiedliwego procesu sądowego. Przestrzeganie powyższych zasad oraz implementacja w życiu publicznym Ukrainy innych europejskich pryncypiów i standardów jest warunkiem sine qua non zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej, na czym Ukrainie zależy i co jest kwestią strategicznie ważną z punktu widzenia polskich interesów.
Chciałbym poinformować pana posła, że Polska była pierwszym krajem, który zareagował na aresztowanie byłej premier. W dniu 5 sierpnia br. na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych zamieszczone zostało oświadczenie poniższej treści:
˝Wyrażamy zaniepokojenie decyzją Peczerskiego Sądu Okręgowego w Kijowie o tymczasowym aresztowaniu Julii Tymoszenko. Uważamy, iż jest to zbyt pochopny i drastyczny środek przymusu bezpośredniego zastosowany wobec byłej premier za niestosowanie się do procedur sądowych i tym samym utrudnianie śledztwa. Mamy nadzieję, iż Julia Tymoszenko zostanie jak najszybciej wypuszczona z aresztu, a proces wobec byłej premier będzie przebiegał z zachowaniem europejskich standardów. Polska jako prezydencja UE podejmie w tej sprawie rozmowy zarówno z partnerami unijnymi (wysoka przedstawiciel Catherine Ashton), jak i przedstawicielami najwyższych władz ukraińskich (prezydent Wiktor Janukowycz, minister SZ Kostiantyn Hryszczenko)˝.
Oprócz oficjalnego oświadczenia MSZ podjęło szereg innych działań dyplomatycznych, m.in.:
- w dniu 5 sierpnia br. minister Radosław Sikorski odbył rozmowę telefoniczną z Catherine Ashton, wysoką przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, zaś dniu 9 sierpnia br. przeprowadził rozmowę telefoniczną z byłum wicepremierem w rządzie Julii Tymoszenko, Hryhorijem Nemyrią;
- w dniu 9 sierpnia br. ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej wydali wspólne oświadczenie w sprawie aresztowania Julii Tymoszenko.
Kwestia aresztowania byłej premier została również podjęta w rozmowie prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, podczas jego wizyty w Polsce w dniach 30-31 sierpnia br. Premier Donald Tusk w czasie swojej wizyty w Brukseli w dniu 30 sierpnia br. podjął ten temat w rozmowach z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem oraz przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso. MSZ jest również w trakcie przygotowywania innych, poufnych działań mających na celu rozwiązanie kwestii aresztowania byłej premier Julii Tymoszenko.
Chciałbym zapewnić pana posła, iż Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie z uwagą śledzić proces Julii Tymoszenko oraz stan demokracji i przestrzegania praw człowieka na Ukrainie. W toku dalszych kontaktów z naszym ukraińskim partnerem będziemy podnosić kwestię aresztowania byłej premier, zwracając uwagę na negatywne konsekwencje, jakie niesie to dla Ukrainy.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Grażyna Bernatowicz
Warszawa, dnia 1 września 2011 r.