VI kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa
na interpelację nr 22067
w sprawie konieczności objęcia szczególną kontrolą sprywatyzowanych spółek, w których mniejszościowymi udziałowcami są przedsiębiorstwa państwowe, na przykładzie spółki PGE Energia Odnawialna ze spółką Mega z Kraczkowej
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 14 kwietnia 2011 r., znak: SPS-023-22067/11, w sprawie interpelacji pani poseł Barbary Marianowskiej, dotyczącej roztoczenia szczególnej kontroli nad sprywatyzowanymi spółkami, w których mniejszościowym udziałowcem są przedsiębiorstwa państwowe, na przykładzie spółki PGE Energia Odnawialna ze spółką Mega z Kraczkowej, poniżej przedstawiam stosowne wyjaśnienia.
Mechanizmy kontrolne w spółkach kapitałowych mieszczą się w kompetencjach rad nadzorczych. Zgodnie z postanowieniami Kodeksu spółek handlowych stały nadzór nad wszystkimi dziedzinami działalności spółki sprawuje rada nadzorcza. W spółkach z udziałem Skarbu Państwa kontrola i nadzór nad majątkiem podmiotów zapewnione są m.in. poprzez udział przedstawicieli Skarbu Państwa w radach nadzorczych. Postanowienia statutów i umów spółek zawierają szczegółowe unormowania co do zakresu i przedmiotu wydawania zgód korporacyjnych odnoszących się do majątku spółek. Ponadto państwowe osoby prawne obowiązane są, na podstawie ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa, uzyskać zgodę ministra skarbu państwa na dokonanie czynności prawnej w zakresie rozporządzenia składnikami aktywów trwałych.
Należy zwrócić uwagę, iż PGE Energia Odnawialna SA nie jest spółką, w której Skarb Państwa posiada swoje akcje, nie jest także państwową osobą prawną. W jej organach nie zasiadają reprezentanci Skarbu Państwa. Z tego względu nadzór nad tym podmiotem jest ograniczony. Jedynym właścicielem PGE Energia Odnawialna SA jest PGE Polska Grupa Energetyczna SA, spółka publiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, w której Skarb Państwa posiada 69,29% udziału w kapitale zakładowym.
Odnosząc się do uzasadnienia kontynuacji inwestycji, uprzejmie informuję, iż pomimo przesunięcia w czasie ukończenia projektu ˝Farma wiatrowa w Woli Rafałowskiej˝ inwestycja ta, oceniona przez właściciela na podstawie wskaźników obowiązujących w Grupie Kapitałowej PGE, pozostaje opłacalna. Zwrot zaangażowanego kapitału na tego rodzaju inwestycjach dokonuje się w przeciągu kilkunastu lat od rozpoczęcia działalności operacyjnej. Zatem opóźnienie powstałe przy jej realizacji nie wpływa zasadniczo na ocenę opłacalności. Zdaniem Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna SA dokończenie realizacji inwestycji zgodnie z jej oryginalnym zakresem, tj. wybudowanie farmy wiatrowej oraz eksploatacja aktywów zgodnie z jej przeznaczeniem, jest o wiele bardziej uzasadnione pod względem ekonomicznym aniżeli spieniężenie aktywów w drodze upadłości likwidacyjnej.
Z poważaniem
Minister
Aleksander Grad
Warszawa, dnia 17 maja 2011 r.