VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 5510
w sprawie pamiątek Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (SPS-024-5510/09) w sprawie pamiątek Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów uprzejmie proszę o zapoznanie się z poniższymi wyjaśnieniami.
Pragnę przede wszystkim zaznaczyć, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego popiera inicjatywy mające na celu ochronę pamięci i tradycji będących częścią kultury naszego kraju.
Warszawskie Towarzystwo Cyklistów będące jedną z najbardziej szacownych organizacji sportowych, działającą w Warszawie od 1886 r., jest doskonałym przykładem realizacji idei łączącej sport i kulturę. Trudno przecenić jego rolę, jaką jeszcze przed odzyskaniem niepodległości odegrało WTC, propagując polskość i utrwalając postawy patriotyczne. Należy także pamiętać o ogromnych zasługach tej organizacji dla rozwoju kolarstwa polskiego rozpoczętego zdobyciem pierwszego dla Polski medalu olimpijskiego na igrzyskach w 1924 r. Jestem zatem przekonany, że dalsze działania tak zasłużonej organizacji znajdą poparcie władz samorządowych oraz uznanie w oczach mieszkańców stolicy.
Przedstawione przez panią poseł okoliczności rozproszenia i zaginięcia części pamiątek sugerują, że obecnie mogą się one znajdować w posiadaniu byłych członków towarzystwa. W takiej sytuacji rozwiązanie tej kwestii jest wewnętrzną sprawą tej organizacji. Jeżeli zaś istnieje uzasadnione podejrzenie nielegalnego przywłaszczenia mienia, zainteresowane osoby powinny złożyć w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Z informacji uzyskanych od pana Mirosława Sobka, prezesa Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, wynika, że część (przede wszystkim dyplomy oraz zdjęcia) pamiątek będących w dyspozycji towarzystwa przekazano do Ośrodka Karta. Po opracowaniu dokumentów oraz ich cyfryzacji zbiór zostanie udostępniony na witrynie internetowej Ośrodka Karta. Prawami do elektronicznej wersji dokumentów będzie także dysponowało Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. Ośrodek Karta, mający ogromne doświadczenie w gromadzeniu różnego rodzaju dokumentów historycznych, daje gwarancję profesjonalnego traktowania wszelkich archiwaliów.
Zdaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiednimi instytucjami mogącymi również zapewnić fachową opiekę nad tego rodzaju pamiątkami są Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy, dysponujące bogatymi zbiorami ilustrującymi wiele dziedzin życia społecznego w dawnej Warszawie, oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, gromadzące eksponaty z zakresu historii zarówno sportu wyczynowego, jak i amatorskiego. Dlatego zwróciliśmy się do wyżej wymienionych instytucji muzealnych z prośbą o zainteresowanie się poruszoną przez panią poseł kwestią pamiątek związanych z Warszawskim Towarzystwem Cyklistów. Pragnę równocześnie zapewnić, że stanowiska nadesłane przez Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy jak i Muzeum Sportu i Turystyki zostaną jak najszybciej przekazane do wiadomości pani poseł.
Dodatkowo zapytanie pani poseł zostanie również przekazane do stołecznego konserwatora zabytków.
Mam nadzieję, że pani poseł uzna powyższe wyjaśnienia za wystarczające.
Łączę wyrazy szacunku
Podsekretarz stanu
Tomasz Merta
Warszawa, dnia 4 stycznia 2010 r.