VI kadencja
Interpelacja nr 11476
do ministra sportu i turystyki
w sprawie zagrożeń dla zdrowia dzieci i młodzieży wywołanych przez sztuczną murawę boisk (˝Orlików˝)
Szanowny Panie Ministrze! Zaniepokoiły mnie coraz częściej pojawiające się w mediach informacje dotyczące zarówno zagrożeń chemicznych, jak i niebezpieczeństw wynikających ze złego wykonania boisk. Nie można zlekceważyć tych doniesień, ponieważ wypowiadają się na ten temat znawcy przedmiotu.
Opinie specjalistów lekarzy oraz wyniki badań przeprowadzonych w USA są zgodne co do tego, że sztuczna trawa wywołuje zagrożenia dla zdrowia ludzi. Zbyt długie przebywanie na syntetycznej nawierzchni boiska może wywołać choroby płuc, skóry i oczu. Plastik uwalnia niebezpieczne związki chemiczne, które oddziałują niekorzystnie na nerki, układ nerwowy i układ odpornościowy. Sprzyja również zakażeniom gronkowcem złocistym oraz naraża organizm na wchłanianie ołowiu. Zdaniem dra Zbigniewa Hałata, który w trzech kolejnych rządach był głównym inspektorem sanitarnym, w razie stwierdzenia, że pył sztucznej trawy zawiera więcej ołowiu niż 400 części na milion, czyli 400 mg/kg, nie wolno do boiska dopuszczać dzieci poniżej 6 lat.
Boiska ze sztuczną nawierzchnią zostały wymyślone na potrzeby państw zimnej Północy, gdzie dzieci mają do nich ograniczony dostęp. W Polsce są one częściej użytkowane, a więc szybciej będą wykazywały cechy zużycia i pylenia, co zwiększy niekorzystny wpływ na zdrowie.
Zdaniem lekarzy sportowych i sportowców sztuczna nawierzchnia nie sprawdza się także pod względem technicznym. Powierzchnia boiska jest twarda, a po deszczu, gdy sztuczna trawa jest śliska, nietrudno o zwichnięcia i złamania.
Niepokojące są nie tylko informacje o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą sztuczna nawierzchnia, ale także to, że osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo użytkowników tych boisk ignorują doniesienia o zagrożeniach.
W związku z powyższym proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy Minister Sportu i Turystyki dysponuje wynikami badań, przeprowadzonych przez ekspertów innych państw, dotyczących zagrożeń chemicznych, których źródłem jest sztuczna murawa boiska?
2. Czy Minister Sportu i Turystyki przewiduje zlecenie przeprowadzenia stosownych badań sztucznych nawierzchni w tym zakresie?
3. Jakie kroki zamierza podjąć Ministerstwo Sportu i Turystyki w przypadku, gdy badania potwierdzą informacje o niebezpiecznym wpływie sztucznej nawierzchni boiska na zdrowie człowieka?
Z poważaniem
Poseł Dariusz Seliga
oraz grupa posłów
Skierniewice, dnia 9 września 2009 r.