VI kadencja
Odpowiedź ministra obrony narodowej - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na interpelację nr 22859
w sprawie reorganizacji etatów w wojskowych pracowniach psychologicznych
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając z upoważnienia prezesa Rady Ministrów na interpelację pana posła Jarosława Matwiejuka w sprawie reorganizacji etatów w wojskowych pracowniach psychologicznych (SPS-023-22859/11), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Resort obrony narodowej zdaje sobie sprawę, że wojskowe pracownie psychologiczne wymagają doposażenia w specjalistyczny sprzęt do badań. Do końca bieżącego roku zostanie zrealizowany zakup dla tych pracowni kompletu aparatury do badań psychologicznych o łącznej wartości 2300 tys. zł.
Pragnę poinformować, że wojskowe pracownie psychologiczne nie prowadzą planowych szkoleń specjalistycznych. Natomiast psychologowie pracowni zostali włączeni w system szkoleń podnoszących kompetencje zawodowe, realizowanych przez Departament Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej. Powołana Centralna Wojskowa Pracownia Psychologiczna będzie również realizowała szkolenia specjalistyczne dla psychologów wojskowych pracowni psychologicznych.
Nowa struktura pionu psychologii służby i pracy, funkcjonująca od dnia 1 kwietnia br. (Centralna Wojskowa Pracownia Psychologiczna, pięć regionalnych wojskowych pracowni psychologicznych i dwadzieścia dziewięć wojskowych pracowni psychologicznych) została utworzona na bazie stu sześćdziesięciu pięciu etatów poprzednio istniejących szesnastu pracowni i dziewiętnastu placówek psychologicznych. Likwidacji uległa jedynie placówka pracowni psychologicznej w Jarosławiu, a jej cztery etaty zostały przekazane do nowo utworzonej Centralnej Wojskowej Pracowni Psychologicznej.
Etaty pracowni psychologicznych po zmianach są zróżnicowane i liczą od trzech do dziewięciu pracowników w zależności od rangi pracowni, zasięgu działania i od obciążenia liczbą badań. Zwiększeniu uległa liczba pracowników merytorycznych, tzn. psychologów (o trzydzieści pięć etatów), a zmniejszeniu pracowników administracyjnych. Nadmieniam, że w żadnej z nowo utworzonych pracowni psychologicznych nie ma stanowiska psychologa-pedagoga.
Odnosząc się do ostatniego pytania pana posła Jarosława Matwiejuka, pragnę wskazać, że dobór kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych realizowany jest wieloetapowo. Badania psychologiczne kandydatów stanowią jeden z elementów selekcji i są realizowane przez wojskowe pracownie psychologiczne bez zakłóceń, zgodnie z planami wojskowych komend uzupełnień i zapotrzebowaniem jednostek wojskowych. Dobór kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych jest procesem ciągłym, nieograniczonym żadnymi ramami czasowymi.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za wystarczające.
Z wyrazami szacunku i poważania
Minister
Bogdan Klich
Warszawa, dnia 6 lipca 2011 r.