VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie likwidacji Garnizonu Olsztyn i innych garnizonów w woj. warmińsko-mazurskim

Odpowiedź ministra obrony narodowej

na interpelację nr 10521

w sprawie likwidacji Garnizonu Olsztyn i innych garnizonów w woj. warmińsko-mazurskim

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Wojciecha Kossakowskiego w sprawie likwidacji Garnizonu Olsztyn i innych garnizonów w woj. warmińsko-mazurskim (SPS-023-10521/09), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   W resorcie obrony narodowej realizowane są przedsięwzięcia modernizacyjne mające na celu osiągnięcie w pełni profesjonalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz spełnienie przez polską armię standardów obowiązujących w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Wiąże się to ze zmianą struktur oraz zadań realizowanych przez jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej, przy jednoczesnym założeniu, że kierunki zmian zdeterminowane są potrzebą racjonalnego wydawania środków budżetowych i efektywnego wykorzystania posiadanych zasobów.

   W ramach powyższych przedsięwzięć resort obrony narodowej dąży do wydzielenia najmniej wartościowych nieruchomości, które następnie zostaną uznane za zbędne dla potrzeb obronności państwa i zagospodarowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wszystkie zmiany skutkujące reorganizacją jednostek wojskowych są poddawane wszechstronnym analizom, ze szczególnym uwzględnieniem zasady ˝koszt - efekt˝, w kontekście potrzeb obronnych i związanego z nimi efektywnego wydatkowania środków z budżetu państwa. Jednocześnie, mając świadomość negatywnych skutków społecznych, jakie w każdym przypadku pociąga za sobą likwidacja jednostki wojskowej, Ministerstwo Obrony Narodowej wszystkie swoje decyzje dotyczące przyszłości garnizonów, w tym również w Olsztynie, poprzedza wnikliwą i rzetelną oceną również pod kątem interesów poszczególnych miejscowości i regionu.

   W kontekście powyższego jednostki dyslokowane w Garnizonie Olsztyn zostaną poddane reorganizacji oraz modernizacji. W Ministerstwie Obrony Narodowej nie są natomiast prowadzone żadne prace zmierzające do ich likwidacji. Dalsze istnienie tego garnizonu znalazło odzwierciedlenie w ˝Programie rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2012˝ (wraz z aneksami). Planowane w Garnizonie Olsztyn zmiany, m.in. rozformowanie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz Komendy Rejonowej Bazy Materiałowej, wynikają z konieczności reorganizacji terenowych organów administracji wojskowej oraz jednostek wsparcia i zabezpieczenia. Ponadto sformowana zostanie w Olsztynie nowa jednostka, tj. kompania regulacji ruchu (w składzie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych).

   Jednocześnie pragnę podkreślić, iż realizacja procesu profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie wiązała się z koniecznością zwalniania żołnierzy ze służby wojskowej. Wręcz przeciwnie, niezbędne będzie racjonalne przyjmowanie nowych ochotników do tej służby - w celu stałego podnoszenia poziomu jakościowego kadry (pozyskiwanie najbardziej wartościowych kandydatów o najwyższych kwalifikacjach i predyspozycjach). Założenie to dotyczy także pracowników wojska.

   Odnosząc się do pytania posła Wojciecha Kossakowskiego dotyczącego ewentualnych planów likwidacji innych garnizonów w woj. warmińsko-mazurskim, pragnę poinformować, iż jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej na terenie tego województwa wykonują zadania w dwunastu garnizonach, tj. Bartoszyce, Braniewo, Elbląg, Giżycko, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lipowiec, Morąg, Olsztyn, Orzysz, Ostróda oraz Węgorzewo. Do zasadniczych zmian wdrażanych przez siły zbrojne na Mazurach należy zaliczyć przeformowanie 16. Dywizji Zmechanizowanej, w tym:

   1) rozformowanie 16. Pułku Artylerii w Braniewie oraz 3. Batalionu Rozpoznawczego w Giżycku, których siły i środki zostaną włączone w skład pułku rozpoznawczego;

   2) zintegrowanie 13. Pułku Przeciwlotniczego z Elbląga oraz 15. Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi w jeden pułk z miejscem stacjonowania w Gołdapi;

   3) przekazanie pododdziałów logistycznych (batalion remontowy i batalion zaopatrzenia z Elbląga) w podporządkowanie szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych;

   4) przeformowanie 1. Brygady Artylerii w Węgorzewie w pułk artylerii z jednoczesnym wdrożeniem nowoczesnych zestawów artyleryjskich.

   Istotą powyższych zmian jest zwiększenie zdolności bojowych 16. Dywizji Zmechanizowanej i pododdziałów artylerii oraz modernizacja stacjonarnego potencjału logistycznego.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za satysfakcjonujące.

   Łączę wyrazy szacunku i poważania

   Minister

   Bogdan Klich

   Warszawa, dnia 6 sierpnia 2009 r.