VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie zniesienia obowiązku uzyskiwania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 16207

w sprawie zniesienia obowiązku uzyskiwania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami

   Szanowny Panie Marszałku! Nawiązując do pisma z dnia 8 czerwca 2010 r. (znak: SPS-023-16207/10) przekazującego interpelację pana posła Macieja Orzechowskiego w sprawie zniesienia obowiązku uzyskiwania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami, uprzejmie przedstawiam następujące wyjaśnienia.

   Projekt ustawy o ograniczaniu barier dla obywateli i przedsiębiorców w wersji z dnia 8 marca 2010 r., która podlegała konsultacjom społecznym i uzgodnieniom międzyresortowym, zawierał zmiany mocno krytykowane przez część środowiska pośredników nieruchomości. Jednak w wyniku uzgodnień międzyresortowych i bilateralnego porozumienia z ministrem infrastruktury - właściwym dla ustawy o gospodarce nieruchomościami, która reguluje kwestie dostępu do zawodu pośrednika nieruchomościami - pierwotna propozycja zawarta w projekcie ustawy o ograniczaniu barier uległa zmianie.

   Obecna wersja projektu ustawy o ograniczaniu barier w zakresie zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami zawiera nową propozycję dostępu do zawodu pośrednika nieruchomości, jak również do wykonywania działalności w tym zakresie.

   Zaproponowana przez ministra infrastruktury zmiana polega na otwarciu możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami pod warunkiem posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami przy jednoczesnym pozostawieniu (dla chętnych) przepisów w zakresie działalności zawodowej pośrednika w obrocie nieruchomościami.

   Zgodnie z propozycją pośrednikiem w obrocie nieruchomościami jest osoba fizyczna posiadająca certyfikat w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji. Tytuł zawodowy ˝pośrednik w obrocie nieruchomościami˝ podlega ochronie prawnej.

   Certyfikat w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wydaje się osobie fizycznej, która:

   - posiada pełną zdolność do czynności prawnych;

   - nie była karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe;

   - posiada co najmniej wykształcenie wyższe;

   - złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin.

   Certyfikowany pośrednik ponosi odpowiedzialność zawodową za nieprawidłowe wykonywanie czynności pośrednictwa, natomiast firma prowadząca działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa podlega odpowiedzialności karnej.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Rafał Baniak

   Warszawa, dnia 17 czerwca 2010 r.