V kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie przypadków łamania prawa przez firmy farmaceutyczne importujące leki do Polski

Odpowiedź ministra-członka Rady Ministrów, koordynatora ds. służb specjalnych

na interpelację nr 2822

w sprawie przypadków łamania prawa przez firmy farmaceutyczne importujące leki do Polski

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację posła Zygmunta Wrzodaka z dnia 8.05.2006 r. (pismo Marszałka Sejmu nr SPS-023-2822/06) w sprawie przypadków łamania prawa przez firmy farmaceutyczne importujące leki do Polski stwierdzam, co niżej następuje.

   Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie prowadziła samodzielnego postępowania w sprawie nielegalnych działań Stowarzyszenia Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych i firmy lobbingowej CEC Government Relations przeciwko rządowi oraz omijaniu prawa przez firmy farmaceutyczne importujące leki do Polski. Agencja wykonywała jedynie powierzone w tym zakresie czynności procesowe w ramach tajnego postępowania karnego prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie (sygn. Ap Ds. 11/04) zakończonego nieprawomocnym postanowieniem o umorzeniu. Z ustaleń ABW wynika, że jedną z najaktywniejszych firm prowadzących lobbing na rzecz zachodnich koncernów była spółka o kapitale brytyjskim Central European Consulting - Government Relations (CEC). Założycielem i dyrektorem spółki CEC był Marek Matraszek, wobec którego brak jest przesłanek prawnych do zakazania mu aktywności lobbingowej w Polsce.

   ABW nie prowadziła żadnych postępowań karnych dotyczących nielegalnego finansowania partii politycznych, stowarzyszeń i związków zawodowych działających w służbie zdrowia przez Stowarzyszenie Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych w Polsce.

   Wykracza poza kompetencje służb specjalnych ustalenie powodów, dla których były komisarz Unii Europejskiej Günter Verheugen podejmować miał obronę firm farmaceutycznych, które zawyżały ceny leków importowanych do Polski. Agencja nie jest również kompetentna do udzielania odpowiedzi w przedmiocie działalności organów kontroli celnej i skarbowej.

   Opiniowanie przez ABW kandydatów na urzędników państwowych odbywa się w ramach postępowania sprawdzającego prowadzonego w związku z dopuszczeniem do tajemnicy państwowej. Sam fakt zatrudnienia w firmie lobbingowej lub filii zagranicznej kancelarii prawnej nie stanowi dostatecznej przesłanki do odmowy wydania takiego poświadczenia. Decyzja o potrzebie odtajnienia materiałów zostanie rozważona po wykluczeniu ich przydatności do prowadzenia kolejnych postępowań karnych.

   Z poważaniem

   Minister-członek Rady Ministrów, koordynator ds. służb specjalnych

   Zbigniew Wassermann

   Warszawa, dnia 8 czerwca 2006 r.