V kadencja
Interpelacja nr 4411
do ministra finansów
w sprawie konieczności zmiany ustawy o podatku VAT w celu utrzymania obniżonej 7-procentowej stawki na usługi budownictwa mieszkaniowego
Szanowny Panie Ministrze! Obecnie stawka VAT na materiały i roboty budowlane wynosi 7%. Jednak zgodnie ze stanowiskiem negocjacyjnym z Unią Europejską od 31 grudnia 2007 r. Polska zobowiązała się do wprowadzenia 22-procentowej stawki VAT w budownictwie.
Wzrost VAT w budownictwie mieszkaniowym jeszcze bardziej pogłębi kryzys na rynku. Podwyżka podatku będzie kolejnym impulsem do podniesienia i tak już wysokich cen mieszkań. Zmiany dotkną także inwestorów budujących tzw. systemem gospodarczym. Z końcem 2007 r. traci bowiem moc ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Podrożeją wszystkie materiały budowlane.
Może się też okazać, że inwestorzy, którzy w chwili obecnej zaczynają finansować budowy, w przypadku sprzedaży lokalu po tej dacie będą musieli dopłacić. Niższy VAT obejmuje tylko wpłaconą wcześniej zaliczkę.
W stosunku do dochodów społeczeństwa budownictwo w Polsce jest niebywale drogie. Za średnią pensję Polak może kupić 0,6-0,7 m2 mieszkania, zaś obywatele starej Unii Europejskiej około trzy razy więcej.
Nadzieją jest fakt, że przepisy unijne pozwalają stosować niższy VAT dla budownictwa społecznego. Jeżeli w ustawie o VAT zostanie odpowiednio zdefiniowane budownictwo społeczne, to będziemy mieli możliwość utrzymania 7-procentowej stawki VAT na budownictwo mieszkaniowe. Art. 41 ust. 6 ustawy o VAT daje możliwość stosowania obniżonej stawki VAT na dostawę, budowę, remont lub przebudowę budynków mieszkalnych realizowanych w ramach budownictwa społecznego. Pozwala na to także unijna VI dyrektywa.
W związku z powyższym pytam Pana Ministra: Kiedy zostaną przedstawione projekty ustaw, które zapewnią utrzymanie obecnych stawek VAT na budownictwo mieszkaniowe po 1 stycznia 2008 r.?
Z wyrazami uszanowania
Poseł Mirosław Krajewski
Warszawa, dnia 11 sierpnia 2006 r.