V kadencja
Zapytanie nr 2421
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie zapewnienia środków finansowych na działalność Federacji Konsumentów
Szanowny Panie Ministrze! Gospodarka rynkowa wymaga konsumenta posiadającego silną i partnerską pozycję na rynku. W praktyce konsument jest niestety najsłabszym ogniwem mechanizmu gospodarki rynkowej. Aby te pozycje wzmocnić, rządy państw wspomagają rozwój i działalność organizacji konsumenckich.
Ochrona praw konsumentów to obowiązek prawny, wyrażony w art. 76 Konstytucji RP, który wyraźnie stwierdza, że władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi.
Tymczasem środki przeznaczane w Polsce na ochronę i wzmocnienie pozycji konsumentów mają w ostatnich latach tendencję spadkową. Otrzymywane drogą przystępowania do konkursów środki unijne nie rozwiązują problemów finansowych. Nie są one bowiem ani zamiennikiem środków finansowych, ani ich uzupełnieniem. Są one ściśle adresowane, a ich wykorzystanie jest limitowane. Pieniądze ze źródeł unijnych przeznaczane są na nowe, ściśle określone zadanie - prowadzenie infoteki - i w żaden sposób nie zwiększają one puli na działalność Federacji Konsumentów.
Wzrost świadomości konsumentów z jednej strony, z drugiej zaś rozwijająca się polityka konsumencka powodują systematyczny wzrost zapotrzebowania na uzyskanie stosownej pomocy prawnej i informacji ze strony organizacji konsumenckich, bo to właśnie one są najbliżej konsumenta i cieszą się jego zaufaniem.
Dlatego kieruję do Pana Ministra następujące pytanie: Jaką kwotę resort gospodarki zamierza przeznaczyć na działalność Federacji Konsumentów?
Z poważaniem
Poseł Henryk Siedlaczek
Marklowice, dnia 14 marca 2007 r.