V kadencja

Interpelacja w sprawie wprowadzenia obowiązku prowadzenia przez pracodawców list obecności z uwzględnieniem czasu pracy

Interpelacja nr 8102

do ministra pracy i polityki społecznej

w sprawie wprowadzenia obowiązku prowadzenia przez pracodawców list obecności z uwzględnieniem czasu pracy

   Zgodnie z art. 149 § 1 Kodeksu pracy pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi na jego żądanie. Niestety praktyka pokazuje, że pracodawcy, nawet jeśli ewidencję prowadzą, nie udostępniają jej pracownikom. Pracownicy z kolei często, obawiając się szykan ze strony pracodawcy, boją się żądać udostępnienia tych dokumentów.

   Przepisy nie nakładają obowiązku prowadzenia listy obecności, co skutkuje tym, że bardzo często nie jest ona prowadzona w ogóle lub nie jest na niej wyszczególniony czas rozpoczęcia i zakończenia pracy.

   Wobec powyższego pracodawcy mają możliwość dość swobodnego ewidencjonowania czasu pracy, niewypłacania należnych dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych czy nocnych. Taki pracodawca nawet w razie kontroli może przedstawić prowadzoną przez siebie ewidencję, która będzie ˝zgodna z prawem˝, ale już niekoniecznie z prawdą.

   Wprowadzenie obowiązku prowadzenia list obecności, które będą zawierały dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia świadczenia pracy da możliwość z jednej strony bieżącej kontroli pracodawcy przez pracowników co do właściwego naliczania wynagrodzenia, a także da nowe narzędzie Państwowej Inspekcji Pracy, która dużo łatwiej będzie mogła udowodnić łamanie przepisów prawa dotyczących czasu pracy, jeżeli do takich w danym zakładzie dochodzi.

   W tej chwili, jeżeli pracodawca dopuszcza się łamania norm czasu pracy, a nie prowadzi list obecności w sposób opisany powyżej, jest często bezkarny. Pracownik nie ma bowiem właściwie żadnego dowodu przed sądem pracy, który dałby mu możliwość wyegzekwowania zaległych świadczeń.

   Ponadto rozwiązanie to nie przyniesie obciążeń dla budżetu państwa, spowoduje większą przejrzystość. Dziś wielu pracowników obawiających się utraty pracy boi się żądać przedstawienia przez pracodawcę odpowiednich dokumentów. Nie wydaje się, by wielu zatrudniających próbowało wymóc na pracownikach poświadczenie nieprawdy w postaci fałszowania list obecności, gdyż byłoby to przestępstwo zagrożone karą z Kodeksu karnego. W przypadku fałszowania ewidencji, którą prowadzi i przechowuje pracodawca, przestępstwo to jest dużo trudniej udowodnić.

   Pytanie: Czy w celu ograniczenia jednej z najczęstszych form łamania przepisów Prawa pracy rząd zamierza wprowadzić obowiązek prowadzenia przez pracodawców list obecności uwzględniających czas rozpoczęcia i zakończenia pracy?

   Z poważaniem

   Poseł Marek Polak

   Andrychów, dnia 7 kwietnia 2007 r.