V kadencja

Zapytanie w sprawie następstw wykorzystywania w laboratoriach kryminalistycznych Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie pirackiego oprogramowania komputerowego

Zapytanie nr 2047

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie następstw wykorzystywania w laboratoriach kryminalistycznych Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie pirackiego oprogramowania komputerowego

   Szanowny Panie Premierze! Otrzymałem od Biura Korespondencji i Informacji Kancelarii Sejmu RP list przesłany przez Komitet Obrony Policjantów. W liście poruszona jest kwestia zmuszania policjantów do łamania prawa.

   Chodzi o proceder wykorzystywania w laboratoriach kryminalistycznych KWP w Szczecinie nielegalnego oprogramowania. W szczególności ma to miejsce w pracowniach badań komputerowych. Kwestia zmuszania zatrudnionych w tych laboratoriach policjantów do łamania prawa (konkretnie do piractwa komputerowego) podczas prowadzenia przez nich badań dowodów rzeczowych była podnoszona wielokrotnie przez funkcjonariuszy, którzy później mieli z tego powodu kłopoty - w postaci szykan i wręcz mobbingu.

   Co ciekawe, mimo informacji na temat tego problemu, ani najwyżsi przełożeni w Policji, ani CLK KGP, ani prokuratura czy sąd nie podjęły żadnych, przewidzianych prawem, działań. A konieczność ich podjęcia wskazywało Biuro Spraw Wewnętrznych KGP (ono zajmowało się tą sprawą).

   W związku z powyższym proszę Pana Premiera o odpowiedź na poniższe pytania:

   1. Dlaczego, mimo informacji dotyczących wykorzystywania pirackiego oprogramowania w Laboratorium Kryminalistycznym, nie podjęto żadnych działań w celu wyjaśnienia sprawy?

   2. Dlaczego policjanci, którzy odważyli się ujawnić ten proceder, są za to mobbingowani i szykanowani?

   3. Kiedy można się spodziewać rozwiązania problemu zmuszania policjantów do łamania prawa?

   Z poważaniem

   Poseł Mieczysław Marcin Łuczak

   Warszawa, dnia 14 grudnia 2006 r.