V kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie jakości sprzętu wojskowego używanego przez polskich żołnierzy w Afganistanie

Odpowiedź ministra obrony narodowej

na interpelację nr 9031

w sprawie jakości sprzętu wojskowego używanego przez polskich żołnierzy w Afganistanie

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację Posłów Jarosława Wałęsy, Ireneusza Rasia i Stanisława Lamczyka w sprawie jakości sprzętu wojskowego w Afganistanie (SPS-023-9031/07), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Charakter prowadzonej w Afganistanie operacji, a także stosowane przez terrorystów środki ogniowe były przesłanką do skierowania w rejon misji najnowszych transporterów i pojazdów opancerzonych, będących w dyspozycji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas procesu planowania i przygotowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) Afganistan, Sztab Generalny WP podjął działania mające zapewnić polskim żołnierzom najwyższy poziom bezpieczeństwa. W tym celu wprowadzono na wyposażenie kontyngentu najnowsze pojazdy opancerzone (kołowy transporter opancerzony Rosomak) oraz wystąpiono do rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki o tymczasowe użyczenie (lub sprzedaż) opancerzonych pojazdów typu hummer, zapewniających poziom bezpieczeństwa klasy I (wg. standardów amerykańskich), tzn. ochronę przed pociskami pancernymi z rdzeniem stalowym kalibru 7.62 mm, zwiększoną wytrzymałość na rażenie minami oraz improwizowanymi ładunkami wybuchowymi.

   Strona amerykańska zadeklarowała wsparcie Sił Zbrojnych RP w zakresie wyposażenia PKW Afganistan w sprzęt bojowy, adekwatne do poziomu wyposażenia amerykańskich jednostek biorących udział w operacji w Afganistanie. Początkowo zobowiązała się ona do dostarczenia Siłom Zbrojnym RP 147 opancerzonych i uzbrojonych pojazdów typu Hummer zapewniających poziom bezpieczeństwa klasy I. Jednakże z powodu wysłania dodatkowych sił do Iraku i konieczności zabezpieczenia swoich pododdziałów, polskim siłom zbrojnym przekazano inne niż wyspecyfikowane w zamówieniu pojazdy. Dla zapewnienia jednak wyższego poziomu bezpieczeństwa strona polska wystąpiła o ich wymianę, na zgodne z zamówieniem. Otrzymano zapewnienie strony amerykańskiej, że zamówione pojazdy będą przekazywane sukcesywnie w miarę możliwości, począwszy od grudnia br. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż obecnie amerykańskie siły zbrojne posiadają na wyposażeniu swoich wojsk w Afganistanie jedynie ok. 40% pojazdów zapewniających poziom I klasy bezpieczeństwa. Niewywiązywanie się ze zobowiązań strony amerykańskiej wynika zatem z przyjętych przez rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki priorytetów i trudności z zaopatrzeniem własnych wojsk.

   W celu poprawy bezpieczeństwa żołnierzy PKW w Afganistanie podjęto również decyzję o dopancerzeniu posiadanych pojazdów typu KTO Rosomak oraz Hummer. W tym celu zostały zakupione płyty pancerne, które począwszy od dnia 6 lipca br. są montowane na transporterach opancerzonych przez serwis firmy BUMAR. Do dnia 7 sierpnia br. zakończono prace na ośmiu pojazdach KTO Rosomak. W opinii użytkowników tych transporterów pojazdy sprawdzają się w warunkach afgańskich i spełniają wymagania w zakresie bezpieczeństwa. Natomiast na wszystkich pojazdach typu Hummer w wersji 1025 zostały zamontowane osłony zwiększające bezpieczeństwo w przypadku ostrzału z broni maszynowej lub wybuchu miny-pułapki.

   Pragnę zapewnić, iż podczas całego procesu przygotowania operacji, we wszystkich komórkach organizacyjnych Sił Zbrojnych RP podejmowano działania mające na celu zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa polskich żołnierzy. W tym celu przeprowadzono szereg szkoleń przygotowawczych w ośrodkach w kraju oraz w najlepszych ośrodkach szkolenia specjalistycznego za granicą, w tym w ośrodkach szkolenia w Hohenmfeltz w Niemczech i Fort Polk w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Żołnierze zostali przygotowani również pod względem znajomości kultury, religii i obyczajów miejscowej ludności. Cały personel kontyngentu przed wyjazdem do rejonu operacji został poddany badaniom i szczepieniom ochronnym. Polski kontyngent wojskowy wyposażono w najnowszy sprzęt będący w posiadaniu Sił Zbrojnych RP oraz zakupiony specjalnie na potrzeby tej operacji. Wyposażenie indywidualne zostało w pełni dostosowane do wymagań klimatycznych i zapewnia odpowiedni poziom ochrony zdrowia. Polski kontyngent wojskowy jest osłaniany operacyjnie przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbę Wywiadu Wojskowego. Ich głównym zadaniem jest rozpoznawanie zagrożeń wpływających na bezpieczeństwo przede wszystkim żołnierzy naszego kontyngentu. Ponadto w czasie realizacji misji zbierane są doświadczenia i wnioski, w oparciu o które na bieżąco dokonywane są zmiany, m.in. wyposażenia oraz sprzętu (np. wprowadza się bezpilotowe samoloty rozpoznawcze Orbiter).

   Pragnę zapewnić, iż utrzymanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa polskim żołnierzom uczestniczącym w misjach poza granicami kraju, było, jest i będzie priorytetem w działaniach Sił Zbrojnych RP.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za wystarczające.

   Łączę wyrazy szacunku i poważania

   Minister

   Aleksander Szczygło

   Warszawa, dnia 17 sierpnia 2007 r.