V kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie interwencyjnego skupu miodu, ustalenia minimalnej ceny na miód, wyrażenia zgody na wydzielenie z zapasów Agencji Rynku Rolnego cukru z przeznaczeniem na paszę dla pszczół, a także na przywrócenie produkcji Apifosu przez firmę Biowet, celem ratowania pszczół przed warrozą

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 4709

w sprawie interwencyjnego skupu miodu, ustalenia minimalnej ceny na miód, wyrażenia zgody na wydzielenie z zapasów Agencji Rynku Rolnego cukru z przeznaczeniem na paszę dla pszczół, a także na przywrócenie produkcji Apifosu przez firmę Biowet, celem ratowania pszczół przed warrozą

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 20 września 2006 r. znak SPS-023-4709/06, przysyłam odpowiedź na interpelację z dnia 01.09.2006 r. Pana Posła Eugeniusza Grzeszczaka w sprawie interwencyjnego skupu miodu, wydzielenia z zapasów Agencji Rynku Rolnego cukru jako paszy dla pszczół oraz przywrócenia produkcji Apifosu.

   1. Czy podległy Panu resort przewiduje przeprowadzenie interwencyjnego skupu miodu, który zalega w dużych ilościach w magazynach polskich pszczelarzy?

   Przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, na podstawie art. 7 ustawy z dnia 16 lutego 2001 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Sanitarnej, ustawy o utworzeniu Agencji Rynku Rolnego, ustawy o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ustawy - Kodeks celny, ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej i ustawy o administrowaniu obrotem z zagranicą towarami i usługami (Dz. U. Nr 29, poz. 320), Rada Ministrów w drodze uchwały zatwierdzała ˝Roczny program działań interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego˝ na wniosek Prezesa ARR. W ramach tych działań ARR zlecała przeprowadzenie interwencyjnego skupu, przechowywania i sprzedaży miodu pszczelego, w ramach wyznaczonych przedziałów cenowych.

   Od 1 maja 2004 r. polskie rolnictwo zostało objęte Wspólną Polityką Rolną (WPR) i tym samym wprowadzone zostały zasady interwencji obowiązujące w całej Unii Europejskiej. Cele WPR i środki jej realizacji ustalane są przez organy Wspólnoty Europejskiej. Wygasły mechanizm został zastąpiony przede wszystkim działaniami w ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa, Sektorowego Programu Operacyjnego oraz Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W związku z tym, nie jest możliwe przeprowadzenie interwencyjnego skupu miodu.

   2. Czy istnieje możliwość wydzielenia z zapasów Agencji Rynku Rolnego cukru jako paszy dla pszczół po preferencyjnych cenach i przekazanie go na rzecz kół Polskiego Związku Pszczelarskiego?

   Sprawa tańszego cukru jako paszy dla pszczół poruszana była na posiedzeniach Komitetu Zarządzającego ds. Cukru. Ponadto, pismem z dnia 30 maja 2006 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciło się do Pana Jean-Luc Demarty, dyrektora Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Komisji Europejskiej, z prośbą o podjęcie działań, które umożliwiłyby polskim pszczelarzom zakup cukru z zapasów interwencyjnych po preferencyjnych cenach.

   Pismem z dnia 15.09.2006 Komisja Europejska poinformowała Ministerstwo, że obecnie cukier znajdujący się w interwencji może być sprzedawany po cenie wyższej od ceny interwencyjnej, obowiązującej w danym roku gospodarczym (dla cukru wyprodukowanego w latach 2004/2005-2005/2006 jest to co najmniej 632,00 euro/t.). Komisja przyznaje, iż zapisy rozporządzenia (WE) 318/2006 stwarzają możliwość podjęcia przez Komisję decyzji o sprzedaży cukru z przeznaczeniem na paszę po niższej cenie niż cena interwencyjna, jednakże obecnie Komisja takiej możliwości nie przewiduje. Powodem jest duże zainteresowanie zakupem cukru z zapasów interwencyjnych z przeznaczeniem na spożycie przez ludzi. Decyzja Komisji może ulec zmianie, jeśli sytuacja na rynku zmieni się

   3. Czy istnieje możliwość przywrócenia produkcji Apifosu przez firmę Biowet celem ratowania pszczół przed warrozą?

   U pszczół stosuje się tylko zarejestrowane weterynaryjne produkty lecznicze zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne. Obecnie w Polsce zarejestrowane są następujące weterynaryjne produkty lecznicze dla pszczół: Apiwarol, Apitraz, Biowar, Baywarol i Perizin. Preparat Apifos (producent: Biowet Puławy Sp. z o.o.) jest przeznaczony do stosowania u pszczół, czyli zwierząt, od których pozyskuje się środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego (miód, mleczko pszczele i inne), i zawiera substancję farmakologiczne czynną bromfenwinfos, dla której nie ma wyznaczonego MRL (Maksymalnego Limitu Pozostałości - Najwyższego Dopuszczalnego Stężenia Pozostałości). Ze względu na brak wyznaczonych MRL ww. preparat nie może być wprowadzony do obrotu na terytorium RP. Świadectwo rejestracji wydane przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej dla preparatu Apifos wygasło z dniem 20 marca 2003 r. Do dnia dzisiejszego firma Biowet Puławy Sp. z o.o., producent Apifosu, nie poczynił starań, aby określić MRL dla tego preparatu i przeprowadzić procedurę rejestracji zgodną z przepisami.

   Ponadto uprzejmie informuję, iż zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 797/2004 z 26 kwietnia 2004 r. w sprawie środków mających na celu poprawę warunków produkcji i wprowadzania do obrotu produktów pszczelich opracowano Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa na lata 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007, który po zatwierdzeniu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi został przesłany do Komisji Europejskiej.

   Komisja Europejska w drodze decyzji z dnia 20 sierpnia 2004 r. zaakceptowała ww. Program i środki finansowe na realizację proponowanych działań. W ramach Programu przewidywana jest między innymi refundacja i zakup produktów leczniczych weterynaryjnych przeciwko warrozie. Podmiotami uprawnionymi do wsparcia są:

   - organizacje i stowarzyszenia pszczelarzy,

   - spółdzielnie pszczelarskie,

   - grupy producenckie pszczelarzy,

   - przedsiębiorcy sektora pszczelarskiego,

   - jednostki badawczo-rozwojowe zajmujące się problematyką pszczelarską.

   Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia w sposób wyczerpujący odpowiedzą na pytania Pana Posła Eugeniusza Grzeszczaka.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Henryk Kowalczyk

   Warszawa, dnia 16 października 2006 r.