V kadencja

Zapytanie w sprawie rozbudowy trybun stadionu żużlowego w Zielonej Górze w celu przystosowania tego obiektu do potrzeb piłkarskich Euro 2012

Zapytanie nr 3075

do ministra sportu

w sprawie rozbudowy trybun stadionu żużlowego w Zielonej Górze w celu przystosowania tego obiektu do potrzeb piłkarskich Euro 2012

   Szanowny panie Ministrze! Proszę o udzielenie odpowiedzi, w jakiej formie kierowany przez pana ministra resort mógłby udzielić poparcia idei rozbudowy trybun stadionu w Zielonej Górze przy ul. Wrocławskiej do wielkości ok. 20 000 miejsc.

   Ww. obiekt stanowiłby doskonałe uzupełnienie istniejącego już w Zielonej Górze kompleksu boisk piłkarskich wraz z dodatkową infrastrukturą sportową na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który w ostatnich dniach był wizytowany przez posłów sejmowej Komisji Sportu i zyskał ich wysoką ocenę. Na stadionie tym mogłyby być rozgrywane mecze pokazowe, odbywać się treningi, a docelowo, po wykonaniu odpowiedniej płyty piłkarskiej wysokiej rangi, spotkania międzynarodowe. Zespół zielonogorskich obiektów na terenie MOSIR, ośrodek sportowy w pobliskim Drzonkowie (gościł imprezy rangi mistrzostw świata) i właśnie stadion przy ul. Wrocławskiej mogłyby stanowić doskonałą bazę do przygotowań i pobytu w związku z mistrzostwami EURO 2012. Osiągnięcie efektu wielofunkcyjności tego zielonogórskiego stadionu przyczyniłoby się też do popularyzacji piłki nożnej na środkowym Nadodrzu poprzez organizację wspólnych imprez żużlowo-piłkarskich (np. spotkania piłkarskie przed meczami żużlowymi).

   Sport żużlowy, począwszy od pierwszych lat powojennych, do dzisiaj jest najpopularniejszą dyscypliną sportu na ziemi lubuskiej. Drużyna Zielonogórskiego Klubu Żużlowego jest obecnie jedynym zespołem z regionu reprezentowanym w ekstraklasie. Nazwiska zawodników, wychowanków zielonogórskiego klubu, mistrzów i reprezentantów Polski, takich jak Maciej Jaworek, Andrzej Huszcza, Piotr Protasiewicz, Grzegorz Walasek czy też były mistrz świata juniorów Dawid Kujawa, są znane całej sportowej Polsce.

   Popularność czarnego sportu na ziemi lubuskiej jest swego rodzaju fenomenem i jednym z elementów tożsamości regionalnej. Kiedy w czasie obchodów Święta Winobrania w Zielonej Górze zadano internautom pytanie, jaką imprezę sportową chcą oglądać na telebimie ustawionym dla wieloosobowej widowni, to znaczy: zawody żużlowego cyklu Grand Prix czy też mecz piłkarski Ukraina-Polska w ramach eliminacji do mistrzostw świata, to zielonogórscy kibice w sondażowym głosowaniu zdecydowanie postawili na czarny sport. W sondażu na lokalnym sportowym portalu internetowym w ankiecie dotyczącej popularności poszczególnych dyscyplin sportowych żużel uzyskuje 60% poparcia, koszykówka 14%, a piłka nożna 11%. Inne badania wykazują, że wśród publiczności na stadionie w Zielonej Górze 46% widzów to zielonogórzanie, 41% stanowią przyjezdni z pozostałych miejscowości województwa, 11% to goście z innych regionów kraju, a 2% widowni to cudzoziemcy.

   W głosowaniu, które miało miejsce w miejscowej gazecie, czytelnicy, wybierając najbardziej charakterystyczny obiekt w mieście, zdecydowali, że jest nim stadion żużlowy, który pokonał nawet budynek ratusza. Wg niektórych międzynarodowych standardów trybuny stadionu powinny posiadać pojemność wynoszącą ok. 10% populacji danej miejscowości. W istocie lubuskie trójmiasto, na które składają się trzy sąsiadujące ze sobą miejscowości: Zielona Góra, Nowa Sól i Sulechów wraz z okolicami są zamieszkałe przez 200 000 mieszkańców, którzy są w stanie dotrzeć na stadion w czasie do 20 minut. Dla takiej aglomeracji właściwa liczba miejsc na stadionie powinna wynosić ok. 20 000. Dzięki staraniom władz klubu żużlowego oraz przychylności władz miejskich i wojewódzkich przy wykorzystaniu funduszy unijnych dobiega końca I etap kompleksowej modernizacji obiektu. Zbudowano: sztuczne oświetlenie, trybunę główną i honorową, kawiarnię, nowoczesny system wejściowy oraz zainstalowano monitoring. Wkrótce na płycie stadionu powstanie sztuczne lodowisko, które spowoduje, że stadion będzie funkcjonował przez cały rok.

   Już obecnie ilość widzów na przepełnionym stadionie sięga podczas zwykłych meczów ligowych liczby 15 000. Ponadto często parę tysięcy osób ogląda widowiska żużlowe spoza ogrodzenia obiektu. Konieczność ograniczenia ilości widzów na imprezach ze względu na zbyt małą pojemność stadionu powoduje, że bilety na zawody w Zielonej Górze są najdroższe w Polsce. Analizy frekwencji na meczach żużlowych w Winnym Grodzie plasują nasze miasto wśród kilku przodujących pod tym względem w kraju stadionów i pokazują, że jest ona znacznie wyższa niż na ekstraklasowych meczach piłkarskich. Argumentem dla rozbudowy stadionu jest także jego wielofunkcyjność, możliwość wykorzystywania na potrzeby innych dziedzin sportowych (w tym promocji piłki nożnej), a także do organizacji imprez widowiskowo-artystycznych. Rozbudowany zielonogórski stadion żużlowy mógłby doskonale spełniać funkcję promocji naszego kraju przy okazji imprez międzynarodowych, takich jak cykl Grand Prix. Przytoczone argumenty potwierdzają, że obiekt w Zielonej Górze w pełni zasługuje na miano narodowego stadionu żużlowego.

   Mając powyższe na uwadze, proszę ministra sportu pana Tomasza Lipca o akceptację i poparcie podejmowanych działań zmierzających do rozbudowy stadionu przy ul. Wroclawskiej w Zielonej Górze oraz o udzielenie odpowiedzi na pytanie, w jakiej formie kierowany przez pana ministra resort mógłby takiego poparcia udzielić.

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Jerzy Materna

   Zielona Góra, dnia 28 czerwca 2007 r.