V kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 6877
w sprawie wyłączenia z ryczałtu ewidencjonowanego od 1 stycznia 2007 r. podatników prowadzących sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na wystąpienie Pana Wicemarszałka Sejmu Janusza Dobrosza z dnia 28 lutego 2007 r. Nr SPS-023-6877/07, przy którym załączono interpelację Pani Poseł Marii Zuba w sprawie wyłączenia z ryczałtu ewidencjonowanego od 1.01.2007 r. podatników prowadzących sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych, uprzejmie wyjaśniam.
Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588) znowelizowana została ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.). W wyniku nowelizacji tej ustawy, z dniem 1 stycznia 2007 r., opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych (art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy). Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów ewidencjonowanych nie definiuje użytego w art. 8 ust. 1 pkt 8 lit. f, pojęcia ˝pojazd mechaniczny˝, ani też nie odsyła do innych przepisów prawa. Mając na uwadze, iż prawo podatkowe jest autonomiczną gałęzią prawa bez wyraźnego odesłania brak jest podstaw do korzystania z odrębnych przepisów. Brak ustawowej definicji tego pojęcia nie uprawnia jednak do dowolnego określania jego zakresu znaczeniowego. Interpretacji tego pojęcia należy dokonać w oparciu o wykładnię językową, która przy rozwiązywaniu problemów podatkowych jest metodą podstawową. Takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 kwietnia 2004 r., SN V KK 337/03, stwierdzając, że w procesie wykładni pierwszeństwo mają dyrektywy językowe.
Według Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, tom 4, Warszawa 1996 r., pojazd mechaniczny to ˝pojazd wyposażony w silnik, zdolny do samodzielnego poruszania się po trasach lądowych (np. po torach kol., drogach publ.); rozróżnia się p.m. szynowe oraz bezszynowe (drogowe; do p.m. bezszynowych należą: samochody (w tym autobusy), trolejbusy, ciągniki, motocykle i pojazdy specjalne (np. czołgi).˝. Natomiast zgodnie z internetową encyklopedią ˝Wikipedia˝ wózek widłowy (poprawna nazwa brzmi ˝wózek jezdniowy napędzany˝, natomiast ˝wózek widłowy˝ jest to uproszczona nazwa wózka podnośnikowego) to kołowy pojazd mechaniczny o napędzie silnikowym, przystosowany do przewozu materiałów o znacznej (do kilku ton, zależnie od typu) masie. Używany jest głównie do prac rozładunkowych w magazynach, portach czy fabrykach. Do transportu przy pomocy wózka widłowego materiał przeznaczony do przemieszczenia najczęściej umieszcza się na drewnianych paletach. Tym samym stwierdzić należy, że zakres przedmiotowy wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, określonego w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, wyznacza słownikowe znaczenie tego pojęcia.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że pojęcie ˝pojazd mechaniczny˝ nie pojawiło się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) w związku z wyłączeniem z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Podkreślić należy, że od dnia 1 stycznia 2003 r. podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, nie mogą również wybrać opodatkowania w formie karty podatkowej (art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy). Należy również podkreślić, iż przedmiotowe wyłączenie z możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie jest uzależnione od rozmiarów prowadzonej działalności. Oznacza to, że jeżeli podatnik osiąga w całości lub w części przychody z tytułu działalności gospodarczej w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, bez względu na rozmiary tej działalności, nie może korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Prezentując powyższe, wyrażam jednocześnie nadzieję, że przekazane Pani Poseł wyjaśnienia wyeliminują wątpliwości, jakie powstały w związku z stosowaniem przepisu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Jacek Dominik
Warszawa, dnia 23 marca 2007 r.