V kadencja

Interpelacja w sprawie ilościowego niedoszacowania kontraktów szpitali finansowanych przez NFZ

Interpelacja nr 4832

do ministra zdrowia

w sprawie ilościowego niedoszacowania kontraktów szpitali finansowanych przez NFZ

   Szanowny Panie Ministrze! Proszę o szczegółowe wyjaśnienie kwestii ilościowego niedoszacowania kontraktów szpitali finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

   Na moje ręce wpłynęły pisma od wielu świadczeniodawców skarżących się na to, iż Narodowy Fundusz Zdrowia, podpisując kontrakt na rok bieżący, posłużył się danymi, które nie przedstawiają stanu faktycznego wykonywanych świadczeń. Sprawa ta jest o tyle niepokojąca, że pomimo przekazywania przez szpitale danych statystycznych Śląskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ na temat świadczeń wykonywanych, jak i obecnego stanu finansowego szpitali, NFZ kontraktując świadczenia na 2006 rok, nie rozpatrzył złożonej oferty przez szpitale, ale przyjął statystyki z lat poprzednich, które nie oddają aktualnej struktury przyjęć pacjentów i udzielanej pomocy medycznej. Obecne kontrakty niejednokrotnie nie pozwalają na realizację przyjęć planowych, gdyż pieniędzy wystarcza jedynie na zabezpieczenie przyjęć ratujących życie, nie mówiąc o tym, iż w planie finansowym NFZ nie przewiduje się jakichkolwiek płatności z tytułu tzw. nadwykonań. Z tego powodu do wielu szpitali nie są przyjmowani pacjenci na zabiegi w trybie planowym, co sprawia wydłużenie kolejki oczekujących nawet do roku czasu, mimo że szpitale dysponują wolnymi łóżkami.

   Ze względu na znaczne niedoszacowania kontraktów apeluję o skrupulatne przeanalizowanie ofert składanych przez szpitale i uwzględnienie ich w planowanym budżecie na rok 2007, tym bardziej że mówimy tutaj o procedurach ratujących zdrowie i życie nas wszystkich. Temat niedoszacowań i nadwykonań to główny problem szpitali między innymi w Śląskim NFZ, który przyczynia się regularnie do pogłębiania strat finansowych. Zaniżone kontrakty przez NFZ i brak zapewnienia odpowiedniej ilości punktów to główne przyczyny zadłużenia szpitali i rosnących kolejek pacjentów wymagających niejednokrotnie natychmiastowej pomocy. Zatem czy istnieje możliwość urealnienia ilościowej wysokości kontraktów świadczeniodawców z Narodowym Funduszem Zdrowia?

   Z poważaniem

   Poseł Beata Małecka-Libera

   Dąbrowa Górnicza, dnia 1 września 2006 r.