V kadencja
Interpelacja nr 7919
do ministra skarbu państwa
w sprawie określenia działań modernizacyjnych i inwestycyjnych Grupy Lotos SA w stosunku do Rafinerii Lotos SA w Jaśle
Rafineria Lotos Jasło SA, dawniej Rafineria Jasło SA położona jest w południowej części województwa podkarpackiego. Zakład jest jedną z największych tego typu firm na terenie południowo-wschodniej Polski. W styczniu 2005 r. Nafta Polska sprzedała 80,1% akcji Rafinerii Jasło i tym samym podmiotem dominującym w stosunku do jasielskiego zakładu stała się Grupa Lotos SA. Skarb państwa jest właścicielem 5% akcji Lotos Jasło SA.
W strategii dla rafinerii południowych, m.in. jasielskiej rafinerii, przedstawionej przez Grupę Lotos, zakład ma nadal utrzymać przerób ropy naftowej oraz zajmować się recyklingiem, zaspokajając zapotrzebowanie Grupy na surowiec pochodzący z przetwórstwa produktów ropopochodnych.
W strategii przewidziano także znaczące kwoty z przeznaczeniem na inwestycje w Lotos Jasło SA.
Niestety, po kilkunastu miesiącach od przedstawienia strategii sytuacja jasielskiej rafinerii napawa obawą co do przyszłości zakładu. Grupa Lotos nie przedstawia dotąd jakichkolwiek realnych planów inwestycyjnych, które mogą być realizowane na terenie zakładu.
Obawa załogi zakładu związana jest m.in. z zaprzestaniem obowiązywania z dniem 1 stycznia 2007 r. zwolnienia od podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży paliw z udziałem komponentów uzyskiwanych w wyniku przerobu odpadów z tworzyw sztucznych. Rozwiązanie to w bardzo trudnej sytuacji finansowej postawiło firmę Lotos Jasło SA, która była do tej pory podmiotem zajmującym się przeróbką odpadów.
Istnieje realne przypuszczenie, że w 2007 r. wynik finansowy rafinerii ulegnie znacznemu pogorszeniu, a co za tym idzie - z przyczyn niezależnych od obecnego zarządu - może zostać zachwiany plan inwestycyjny przewidziany dla zakładu. W realiach Lotos Jasło SA można spodziewać się likwidacji kilkudziesięciu miejsc pracy, a co za tym idzie, pogłębienia trudnej sytuacji na runku pracy w Jaśle i powiecie jasielskim.
Ze swej strony w pełni podzielam obawy załogi rafinerii związane z zapowiadanymi, a dotąd nieprowadzonymi procesami inwestycyjnymi w zakładzie.
W związku z powyższym zwracam się z interpelacją do pana ministra:
Czy w strategii Grupy Lotos zakłada się rozwój rafinerii Lotos Jasło SA?
Czy przewidywany jest i na jakim poziomie udział Grupy Lotos w działaniach inwestycyjnych w Lotos Jasło SA, zmierzających do wykorzystania istniejącego potencjału przedsiębiorstwa, a nie na ograniczanie zakresu działania spółki?
Jakie inwestycje przewidywane są przez Grupę Lotos w rafinerii jasielskiej zmierzające do dalszego rozwoju tej firmy i utrzymania obecnego poziomu zatrudnienia, względnie jego zwiększenia?
Z poważaniem
Poseł Stanisław Zając
Warszawa, dnia 25 kwietnia 2007 r.