V kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie zasad wynagradzania inspektorów rybołówstwa morskiego pracujących w portach rybackich na polskim wybrzeżu oraz zatrudnionych w okręgowych inspekcjach rybołówstwa morskiego

Odpowiedź ministra rolnictwa i rozwoju wsi - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na zapytanie nr 228

w sprawie zasad wynagradzania inspektorów rybołówstwa morskiego pracujących w portach rybackich na polskim wybrzeżu oraz zatrudnionych w okręgowych inspekcjach rybołówstwa morskiego

   W związku z zapytaniem poselskim Pana Kazimierza Kleiny w sprawie zasad wynagradzania inspektorów rybołówstwa morskiego pracujących w morskich portach na polskim wybrzeżu oraz inspektorów zatrudnionych w okręgowych inspektoratach rybołówstwa morskiego, uprzejmie informuję Pana Marszałka, co następuje.

   Do pracowników zatrudnionych w okręgowych inspektoratach rybołówstwa morskiego mają zastosowanie przepisy określone w rozporządzeniach:

   - Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 2004 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz. U. Nr 155, poz. 1633 z późn. zm.),

   - Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 października 1999 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz. U. Nr 89, poz. 996 z późn. zm.).

   Inspektorzy rybołówstwa morskiego, jako członkowie korpusu służby cywilnej, wynagradzani są zgodnie z przepisami określonymi w ww. rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 października 1999 r. Według zasad przyjętych w tych przepisach wysokość wynagrodzenia zasadniczego inspektorów rybołówstwa morskiego jest wynikiem przemnożenia kwoty bazowej (określanej corocznie w ustawie budżetowej) przez indywidualny mnożnik. Przy waloryzacji kwoty bazowej w danym roku budżetowym następuje automatyczny wzrost wynagrodzeń, kwotowo tym większy, im większe wynagrodzenie.

   Punktem odniesienia dla wysokości wynagrodzeń inspektorów rybołówstwa morskiego jest niski poziom wynagrodzeń, z jakim w 2000 r. w związku ze zmianami kompetencyjnymi zostali przejęci przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi od Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, wynoszący wówczas średnio 1880 zł, łącznie z tzw. trzynastką, odpowiednio za 2005 r. wynagrodzenie to wyniosło 2461 zł.

   Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że podwyżki wynagrodzeń dla pracowników okręgowych inspektoratów rybołówstwa morskiego dokonywane były zawsze w wysokościach przewidzianych dla państwowej sfery budżetowej, określanych w ustawie budżetowej na dany rok. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie dysponuje rezerwą środków, z której można byłoby zwiększyć wydatki na wynagrodzenia dla jakiejkolwiek jednostki budżetowej finansowanej z budżetu ministra. W ustawie budżetowej również nie ma rezerwy środków, z której można byłoby sfinansować podwyżki wynagrodzeń inne niż ogólnie wynikające z przyjętych na dany rok budżetowy.

   Niezależnie od powyższego uprzejmie informuję, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi niejednokrotnie czyniło starania o przyznanie dla okręgowych inspektoratów rybołówstwa morskiego z rezerwy celowej określonej w ustawie budżetowej na zmiany organizacyjne i nowe zadania jednostek budżetowych, dodatkowych limitów zatrudnienia wraz z wynagrodzeniami z przeznaczeniem na zwiększenie obsady stanowisk inspektorów rybołówstwa morskiego.

   Jednocześnie pragnę poinformować Pana Marszałka, że średnia płaca brutto wykonana za 2005 r., z wypłatą dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastką, według sprawozdania rocznego Rb-70 - o zatrudnieniu i wynagrodzeniach, w okręgowych inspektoratach rybołówstwa morskiego wyniosła (w zł).

  Gdynia Słupsk Szczecin średnio w OIRM
pracownicy nieobjęci mnożnikowymi systemami wynagrodzeń 2800 2742 2522 2702
korpus służby cywilnej 2676 2151 2499 2461

   Minister

   Krzysztof Jurgiel

   Warszawa, dnia 24 stycznia 2006 r.