V kadencja
Zapytanie nr 2275
do ministra środowiska
w sprawie zwrotu Kołu Łowieckiemu ˝Żbik˝ obwodu łowieckiego nr 58 dzierżawionego do 1979 r.
Szanowny Panie Ministrze! Działalność kół łowieckich na różnych terenach ma swoją bogatą i sięgającą głęboko wstecz historię. Poprzez swoją działalność koła łowieckie kultywują i pielęgnują obyczaje i zwyczaje związane z tradycją łowiecką. Znajomość etycznego zdobywania zwierzyny poprzez umiejętną organizację, prawidłowe polowania i łowy, znajomość wszystkich zagadnień natury łowieckiej, zaczynając od historii, przez hodowlę, ochronę, literaturę i sztukę, aż do zachowania i podniesienia zwierzostanu do najkorzystniejszego poziomu, niewątpliwie jest sprawą najważniejszą w funkcjonowaniu każdego koła łowieckiego. Każde koło łowieckie ma swoje obwody polowań. Podobnie jak Koło Łowieckie ˝Żbik˝ w Uhercach.
Dzierżawiło ono obwód łowiecki nr 58 od roku 1956 do 1979, kiedy to decyzją Ministra Leśnictwa i PD nr 0382/79 z dn. 17.07.1979 roku rozwiązana została umowa dzierżawy i przekazano ten obwód łowiecki oraz część obwodu łowieckiego nr 48 o powierzchni około 1000 ha w zarząd Ministerstwa Obrony Narodowej, na bazie czego stworzono ośrodek łowiecki zarządzany przez Wojskowy Zespół Wypoczynkowy ˝Jawor˝ w Solinie. W roku 1992 zwrócono Kołu Łowieckiemu ˝Żbik˝ część obwodu łowieckiego nr 48 i równocześnie ze strony Ministra Obrony Narodowej i innych władz wojskowych uzyskano zapewnienie, że obwód łowiecki nr 58 zostanie zwrócony w terminie późniejszym.
Stało się jednak inaczej i do chwili obecnej obwód ten nie jest dzierżawiony, wbrew wcześniejszym obietnicom, przez Koło Łowieckie ˝Żbik˝ w Uhercach. Obwód łowiecki nr 58 został w 1997 roku wydzierżawiony Wojskowemu Kołu Łowieckiemu ˝Basior˝ w Krakowie, który posiada już obwód łowiecki nr 80 w okolicach Brzeska.
Takie poczynania zostały powzięte na wniosek Zarządu Głównego PZŁ w Warszawie, który naruszył tym samym kompetencję ówczesnego Zarządu Wojewódzkiego PZŁ w Krośnie.
Koło Łowieckie ˝Żbik˝ podejmowało różne czynności w celu odzyskania tegoż obwodu, argumentując swoje działania wspaniała 50-letnią historią, licznymi członkami zamieszkałymi na terenie obwodu łowieckiego, dzięki czemu gwarantują oni właściwą gospodarkę łowiecką na tym obwodzie, obcując nieustannie na obszarach w obrębie tego obwodu, w przeciwieństwie do Koła Łowieckiego ˝Basior˝ z Krakowa.
Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniami: Dlaczego przedmiotowy obwód łowiecki został odebrany wzorowo gospodarującemu Kołu Łowieckiemu ˝Żbik˝ w okresie trwania umowy dzierżawnej i bez jej wypowiedzenia czy bez jakiejkolwiek rekompensaty? Dlaczego automatycznie po odebraniu tego obwodu Kołu Łowieckiemu ˝Żbik˝ został natychmiast na bazie tych terenów stworzony duży ośrodek polowań wokół powstałego Wojskowego Ośrodka Wypoczynkowego ˝Jawor˝ w Solinie, co w konsekwencji doprowadziło jedynie do nieracjonalnie prowadzonej w tym ośrodku gospodarki łowieckiej?
Ponadto pytam Pana Ministra: Dlaczego wbrew wcześniejszym obietnicom obwód łowiecki nr 58 nie powrócił w formie umowy dzierżawnej do Koła Łowieckiego ˝Żbik˝ w 1997 roku, a przekazany został Kołu Łowieckiemu ˝Basior˝ z Krakowa?
Z poważaniem
Poseł Tomasz Kulesza
Warszawa, dnia 12 lutego 2007 r.