V kadencja

Interpelacja w sprawie połączeń kolejowych na trasach Nysa-Brzeg-Nysa, Nysa-Opole-Nysa oraz Nysa-Kędzierzyn-Koźle-Nysa

Interpelacja nr 6037

do ministra transportu

w sprawie połączeń kolejowych na trasach Nysa-Brzeg-Nysa, Nysa-Opole-Nysa oraz Nysa-Kędzierzyn-Koźle-Nysa

   Szanowny Panie Ministrze! Zwracam się do Pana Ministra ponownie w sprawie połączeń kolejowych pomiędzy Nysą i kilkoma miastami woj. opolskiego. PKP Zakład Przewozów Regionalnych w Opolu wraz z początkiem roku postanowił zamknąć całkowicie ruch na trasie Nysa-Brzeg-Nysa oraz ograniczyć liczbę połączeń na trasach Nysa-Opole-Nysa i Nysa-Kędzierzyn-Koźle-Nysa. Likwidacja powyższych połączeń ma poważny wpływ na codzienne przemieszczanie się mieszkańców Nysy i okolic, dojeżdżających do pracy i szkół. Taka decyzja pogarsza komunikację w regionie, a co za tym idzie - ma negatywny wpływ na rozwój lokalny. Zakład Przewozów Regionalnych motywuje swą decyzję względami ekonomicznymi.

   W publikacjach prasowych dotyczących tego problemu przedstawiciele samorządu województwa nie ukrywają, że utrzymanie połączeń uzależnia się od pokrycia ze środków samorządowych deficytu Zakładu Przewozów Regionalnych wynoszącego 30 mln PLN. Władze województwa nie mogą tego warunku spełnić, ponieważ nie posiadają w budżecie odpowiedniej kwoty.

   Wydaje się, że tak istotny problem, jak umożliwienie mieszkańcom swobodnego dojazdu do zakładów pracy oraz szkół, powinien być rozpatrywany nie tylko pod kątem bilansu ekonomicznego, ale również w kontekście względów społecznych. Tym bardziej, że - jak podają media - ostatnio wzrosła liczba pasażerów na wymienionych trasach.

   Kolejnym aspektem opisanego problemu jest sposób informowania o zmianach w rozkładzie jazdy. PKP Przewozy Regionalne ogłosiły swoją decyzję na kilka tygodni przed wejściem jej w życie. Ta krótki okres nie pozwala na podjęcie działań umożliwiających złagodzenie negatywnych skutków powyższych decyzji. W przypadku gdyby informacja o planowanym ograniczeniu połączeń pojawiała się z większym wyprzedzeniem, istniałaby możliwość zaplanowania rozwiązań zastępczych.

   W związku z opisanym problemem zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

   1. Czy Ministerstwo widzi możliwość rozwiązania problemu połączeń kolejowych na powyżej opisanych trasach?

   2. Czy istnieje możliwość informowania w przyszłości o planowanych zmianach w rozkładzie jazdy komunikacji kolejowej z większym wyprzedzeniem, tak aby można było zaplanować alternatywne rozwiązania?

   Z poważaniem

   Poseł Ryszard Knosala

   Warszawa, dnia 10 stycznia 2007 r.