V kadencja
Interpelacja nr 1249
do ministra gospodarki
w sprawie zmniejszenia opłat za prąd wykorzystywany w syrenach alarmowych zamontowanych na remizach ochotniczych straży pożarnych
Szanowny Panie Ministrze! Do służb, których zadaniem jest ratowanie zdrowia i życia Polaków, a także ich mienia przed zniszczeniem, należy niewątpliwie straż pożarna. Bardzo ważnym podmiotem w realizowaniu ww. celów, oprócz jednostek Państwowej Straży Pożarnej, których działalność finansowana jest z budżetu państwa, są stowarzyszenia skupiające strażaków ochotników. Niestety, mimo szczerych chęci i zapału wielu ludzi ochotnicze straże pożarne, bo o nich mowa, w związku z brakiem możliwości uzyskania dodatkowych dochodów, poza niewielką pomocą, jaką otrzymują od samorządów lokalnych, są często w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Związana jest ona między innymi z kosztami stałymi, jakie strażacy ochotnicy ponoszą w związku z prowadzoną przez nich działalnością statutową. Do kosztów tych można zaliczyć chociażby opłaty za energię elektryczną wykorzystywaną przez syreny alarmowe uruchamiane w nagłych wypadkach.
Odbiorcy energii elektrycznej, zgodnie z obowiązującymi w chwili obecnej przepisami, podzieleni są na grupy taryfowe. Dla poszczególnych grup obowiązują oczywiście zróżnicowane stawki zarówno za tzw. opłatę zmienną za przesył i energię, jak i opłatę stałą przesyłową, która pobierana jest niezależnie od tego, czy z energii się korzysta, czy nie. Przykładowo dla grupy taryfowej oznaczonej symbolem G11, do której, upraszczając, zaliczają się odbiorcy indywidualni, opłata zmienna wynosi 0,4341 zł/kWh, a opłata stała 1,02 zł/miesiąc (stawki brutto). Dla grupy C11, czyli odbiorców przemysłowych, kształtują się one odpowiednio na poziomie 0,4837 zł/kWh i 17,59 zł/miesiąc.
Do drugiej z tych grup zaliczone zostały też remizy ochotniczych straży pożarnych wyposażonych w syreny alarmowe. Mimo iż urządzenia te wykorzystywane są do celów społecznie użytecznych, strażacy z nich korzystający zaliczeni zostali do tej samej grupy taryfowej, jeżeli chodzi o opłaty za energię elektryczną, co przedsiębiorstwa przemysłowe, które rzeczywiście prowadzą działalność nastawioną na zysk. Wydawać by się mogło, że obciążenie finansowe w kwocie 17,59 zł miesięcznie w ramach stałej opłaty przesyłowej za prąd powinno być nieodczuwalne dla OSP. Dla stowarzyszeń, które w zasadzie działają na zasadzie nonprofit, nawet 210 zł, a tyle mniej więcej uzbiera się z tej opłaty, może być suma sporą.
Wobec powyższego pytam Pana Ministra: Czy możliwe jest obniżenie stawki stałej opłaty przesyłowej za energię elektryczną dla ochotniczych straży pożarnych do poziomu, jaki płacą odbiorcy indywidualni, czyli 1,02 zł/miesiąc?
Z poważaniem
Poseł Wojciech Wilk
Warszawa, dnia 16 lutego 2006 r.