V kadencja
Interpelacja nr 5416
do ministra zdrowia
w sprawie niepokojącej sytuacji związanej z brakiem produktu leczniczego corhydron na rynku polskim
Szanowny Panie Ministrze! W dniu 8 listopada 2006 r. gazeta ˝Dziennik˝ opublikowała artykuł na temat skandalicznej pomyłki, jaka miała miejsce w jeleniogórskim Przedsiębiorstwie Farmaceutycznym Jelfa SA.
Jak się okazało, produkt leczniczy corhydron stosowany jako lek ratujący życie, między innymi w stanach wstrząsowych (substancja czynna Hydrocortisonum), został zamieniony na inny produkt, tj. chlorsuccillin, który jest stosowany podczas zabiegów chirurgicznych do zwiotczenia mięśni. Lek ten przeznaczony jest wyłącznie dla lecznictwa zamkniętego, gdzie może być stosowany jedynie przez wykwalifikowany personel medyczny, a mimo to został wypuszczony na rynek jako corhydron 250, który można nabyć bez większych problemów w aptekach otwartych.
Ponieważ Główny Inspektorat Farmaceutyczny w dniu 9 listopada wydał decyzję o wstrzymaniu obrotu na terenie całego kraju wszystkich serii preparatu corhydron oraz wszystkich dawek tego produktu leczniczego, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o czasowym zastąpieniu wstrzymanego w obrocie leku o nazwie corhydron firmy Jelfa SA lekiem o nazwie solu medrol firmy Pfizer (substancja czynna Methyloprednisololum).
Ze względu na to, iż spółka akcyjna Jelfa była jedynym producentem w Polsce Hydrocortisonum w postaci proszku i rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub wlewu dożylnego i ponieważ jako jedyna dystrybuowała Hydrocortisonum ww. postaci, mam do Pana Ministra 4 pytania:
1. W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia ma zamiar rozwiązać problem braku leku, gdzie substancją czynną jest Hydrocortisonum, na polskim rynku?
2. Czy są prowadzone badania monitorujące rynek, które umożliwiłyby oszacowanie, jaka ilość ampułek jest niezbędna, aby zaspokoić potrzeby rynku polskiego na ww. produkt leczniczy do czasu wznowienia produkcji przez Jelfę?
3. Kto pokryje koszty związane z ewentualnym importem na teren Polski produktu leczniczego o nazwie handlowej Hydrocortisonum lub jego zamiennika o identycznym działaniu?
4. Jak Ministerstwo Zdrowia ustosunkuje się do faktu, że feralna seria 010705 corhydronu 250 została wyprodukowana w czasie, kiedy Jelfa SA należała jeszcze do Skarbu Państwa?
Z poważaniem
Poseł Grażyna Tyszko
Pabianice, dnia 13 listopada 2006 r.