V kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie prywatyzacji Zakładów Azotowych SA w Tarnowie-Mościcach

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 1456

w sprawie prywatyzacji Zakładów Azotowych SA w Tarnowie-Mościcach

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z zapytaniem Pana Józefa Rojka, Posła Rzeczypospolitej Polskiej, z dnia 21 lipca 2006 r., nr SPS-024-1456/06, w sprawie procesu prywatyzacji Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce SA odpowiadam na zawarte w przedmiotowym piśmie pytania:

   1. Czy faktycznie zmieniła się koncepcja przeprowadzenia prywatyzacji Zakładów Azotowych w Tarnowie?

   2. Jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo Skarbu Państwa w celu zakończenia procesu prywatyzacji i w jaki sposób zamierza je wspierać?

   3. Jakie konsekwencje prawne i ekonomiczne grożą Skarbowi Państwa w przypadku zerwania umowy z PCC AG?

   Ad 1. Informuję, że działania dotyczące restrukturyzacji i prywatyzacji sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej, w tym ww. podmiotu, prowadzone były w Polsce od kilku lat w oparciu o Strategię dla przemysłu chemicznego w Polsce i dokumenty wykonawcze przyjęte przez Radę Ministrów w latach 2002-2004. Zgodnie z dokumentem wykonawczym do Strategii restrukturyzacji i prywatyzacji sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej - Rekomendacją ścieżki realizacji Strategii restrukturyzacji i prywatyzacji sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej (przyjętym przez Radę Ministrów 9 listopada 2004 r.) dokonano następujących rozstrzygnięć w obszarze przekształceń własnościowych spółek WSCh.

   Akcje nowych emisji Zakładów Chemicznych Police SA i Zakładów Azotowych Puławy SA zostały w 2005 r. wprowadzone do publicznego obrotu na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, natomiast dla ZA w Tarnowie-Mościcach SA, ZA Kędzierzyn SA, ZCh Zachem SA i ZCh Organika-Sarzyna SA przewidziano zbycie 80% akcji inwestorom branżowym w trybie zaproszenia do rokowań (dla ZCh Zachem SA i ZCh Organika-Sarzyna SA dopuszczono również udział inwestorów finansowych). Dalszy proces prywatyzacji ww. podmiotów WSCh prowadzony był przez Naftę Polską SA zgodnie z procedurą zbycia akcji podmiotów WSCh, przyjętą uchwałą Zarządu tej Spółki w dniu 25 maja 2005 r. W ramach prowadzonej procedury dla ZA w Tarnowie-Mościcach SA wyłoniono potencjalnego inwestora, tj. Petro Carbo Chem AG, z którym w dniu 3 kwietnia br. została przez Naftę Polską SA zawarta warunkowa umowa sprzedaży akcji. Do sprzedaży akcji dojdzie, jeśli:

   - kupujący uzyska zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub bezskutecznie upłynie termin wydania decyzji w sprawie ww. zgody,

   - sprzedający uzyska zgodę Rady Ministrów,

   - sprzedający uzyska zgodę Ministra Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej działającego jako Walne Zgromadzenie Sprzedającego.

   Ww. zgody nie zostały jeszcze wydane. Jednakże, jeśli po upływie terminu 7 miesięcy od dnia zawarcia umowy z Petro Carbo Chem przynajmniej jeden z ww. warunków nie będzie spełniony, umowa ulegnie rozwiązaniu. Uwzględniając powyższe postanowienia umowy, należy stwierdzić, że dotychczasowa koncepcja prywatyzacji Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce SA nie zmieniła się, a sam proces prywatyzacji jest kontynuowany.

   Ad 2. Pragnę zapewnić, że w Ministerstwie Skarbu Państwa analizowane są wszelkie informacje, które mogą mieć znaczenie dla przebiegu ww. procesu restrukturyzacji i prywatyzacji spółek zaliczonych do branży chemicznej, a podejmowane działania mają na uwadze zarówno interes samych spółek i zatrudnionych w niej pracowników oraz możliwość zapewnienia ich dalszego rozwoju, jak i interes Skarbu Państwa.

   Ad 3. Skarb Państwa nie jest stroną zawartej w dniu 3 kwietnia br. umowy sprzedaży akcji Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. Podmiotem sprzedającym akcje jest Nafta Polska SA, która realizuje uprawnienia i odpowiada za zobowiązania wynikające z ww. umowy.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Paweł Szałamacha

   Warszawa, dnia 7 sierpnia 2006 r.