V kadencja
Interpelacja nr 4857
do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie pozbawienia emerytów i rencistów pożarnictwa równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego
Szanowny Panie Ministrze! Dnia 01.08.2006 r. zwrócił się do mnie płk w st. spocz. Klemens Dziermański, Prezes Podlaskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP, zaniepokojony faktem pozbawienia Związku prawa nabytego do corocznego otrzymania równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego.
Wyłączenie emerytów i rencistów pożarnictwa z tego świadczenia nastąpiło wskutek błędnego sformułowania przepisów art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 6 maja 2005 r. o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 100, poz. 836).
Odebrany równoważnik pieniężny za remont mieszkania przyznawany był na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 czerwca 1992 r. w sprawie równoważników pieniężnych przysługujących strażakom za brak lokalu mieszkalnego oraz za remont zajmowanego lokalu (Dz. U. Nr 51, poz. 235), a ostatnio na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 stycznia 1998 r. (Dz. U. Nr 15, poz. 67). Prawo do równoważnika pieniężnego za remont mieszkania potwierdziło Rządowe Centrum Legislacji w piśmie nr RCL 1602/340/01 z dnia 16 maja 2002 r. oraz Departament Prawny MSWiA w pismach L - I 891/92 z dnia 29 lipca 1996 r. i L - II 227/98 z dnia 5 czerwca 1998 r. Opinie te zostały wydane zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Wewnętrznej oraz ich rodzin (j. t. Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67). Z pism tych wynika, że do emerytów i rencistów policyjnych mają także zastosowanie przepisy określające uprawnienia funkcjonariuszy do równoważników pieniężnych za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego. Także Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż w pojęciu prawa do lokalu, które przysługuje strażakowi, mieści się zarówno prawo do przydziału lokalu, jak i inne uprawnienia wymienione w rozdziale 8 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, np. równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu.
Członkowie Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP wnieśli znaczący wkład w rozwój i stan dzisiejszego pożarnictwa, pomimo braków kadrowych i niskiego wynagrodzenia. Wielu emerytów i rencistów poświęciło ochronie przeciwpożarowej całe swoje życie. Decyzja o pozbawieniu ich ww. świadczenia jest decyzją niezrozumiałą, tym bardziej że emeryci są coraz biedniejsi - brak stosownej waloryzacji, znacznie zaniżana waloryzacja cenowa, niewielka możliwość dorobienia przy emeryturze wynoszącej około 48% średniej płacy krajowej, zwiększające się koszty eksploatacyjne mieszkania, większe wydatki na leczenie, mniejsza sprawność wymuszają wynajmowanie ludzi do wykonywania niektórych robót naprawczych itd. Niestety bardzo często emerytura jest jedynym dochodem w rodzinie, dlatego każde świadczenie finansowe, także w postaci równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego, jest olbrzymią pomocą dla emerytów i rencistów oraz dla ich najbliższych.
Niepokojące jest także, że o trwającym procesie legislacyjnym dotyczącym zmiany ustawy z dnia 6 maja 2005 r. o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 100, poz. 836) nie został poinformowany Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP.
Wobec powyższego proszę, Panie Ministrze, o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy nowelizacja prawa, której skutkiem jest odebranie świadczeń finansowych należnych emerytom i rencistom, to świadomy element prowadzonej polityki resortowej?
- Czy resort akceptuje obecną sytuacje, a jeśli nie, to jakie kroki zamierza podjąć, by to naprawić, gdyż dobrą praktyką jest niepogarszanie sytuacji emerytów i rencistów poprzez zabieranie należnych im świadczeń?
Z poważaniem
Poseł Marek Strzaliński
Białystok, dnia 28 sierpnia 2006 r.