V kadencja
Interpelacja nr 1597
do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie przejęcia przez powiaty jednostek organizacyjnych Policji jako powiatowych jednostek budżetowych
Szanowny Panie Premierze! W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2003 r. ustawy z dnia 13 listopada 2002 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o administracji rządowej w województwie i ustawy o samorządzie powiatowym, jednostki organizacyjne Policji przestały być powiatowymi jednostkami budżetowymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych.
Kilka samorządów powiatowych z terenu Małopolski zwracało się do parlamentarzystów z apelem o podjęcie inicjatywy na rzecz przywrócenia stanu prawnego sprzed 31 grudnia 2002 r., kiedy to komendy powiatowe Policji podlegały pod samorządy powiatowe. Zdaniem samorządowców w okresie tym komendanci Policji lepiej i efektywniej gospodarowali środkami budżetowymi, zaś zarządy powiatów mogły na bieżąco i w miarę potrzeb dokonywać zmian w planach finansowych komend, co pozwalało na efektywne zarządzanie tymi finansami.
Ważnym argumentem za finansowaniem z budżetu powiatu jednostek organizacyjnych Policji była możliwość niezwłocznego udzielania im wsparcia finansowego w zakresie wydatków bieżących i majątkowych. Ponadto komendant powiatowy Policji mógł na bieżąco i w miarę potrzeb zaopatrywać jednostkę w niezbędny sprzęt i materiały potrzebne dla jej funkcjonowania, bez konieczności czasochłonnych i kosztownych wyjazdów do komendy wojewódzkiej.
Duże znaczenie miało też bieżące i bezpośrednie informowanie komendanta przez służby finansowe powiatu o stanie majątkowym jednostki, co pozwalało na szybkie i skuteczne podejmowanie decyzji w sprawach finansowych. W związku z powyższym obieg dokumentów finansowych był krótszy, przejrzysty i pozwalał na eliminację zbędnych kosztów związanych z przekazywaniem dokumentacji finansowej do jednostki nadrzędnej.
Dodatkową korzyścią wynikającą z finansowania KPP przez budżet powiatu była skrócona procedura podejmowania przez komendanta decyzji finansowych i kadrowych - był on rzeczywistym kierownikiem i gospodarzem kierowanej jednostki.
W takiej sytuacji proszę Pana Premiera o odpowiedź na pytania:
- Czy rozważa Pan inicjatywę legislacyjną zmierzającą do przekazania powiatom jednostek organizacyjnych Policji?
- Czy rozważa Pan podział Policji na państwową oraz municypalną?
Z wyrazami szacunku
Posłowie Stanisław Rydzoń i Stanisław Wziątek
Oświęcim, dnia 27 lutego 2006 r.