V kadencja

Zapytanie w sprawie niejasnych zasad naliczania powierzchni użytkowej lokali przez spółdzielnie mieszkaniowe

Zapytanie nr 2473

do ministra budownictwa oraz do ministra sprawiedliwości

w sprawie niejasnych zasad naliczania powierzchni użytkowej lokali przez spółdzielnie mieszkaniowe

   Szanowny Panie Ministrze Budownictwa! Szanowny Panie Ministrze Sprawiedliwości! W związku z napływającymi skargami do mojego biura poselskiego od mieszkańców Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Kopernika 14 w Olsztynie, a przede wszystkim Pani Łucji Gajdzis, w sprawie niejasnych naliczeń powierzchni użytkowych jestem mocno zaniepokojony decyzjami spółdzielni.

   Budynek nr 14 przy ul. Kopernika w Olsztynie został wybudowany w 1961 roku. W trakcie budowy zmniejszono go trochę, bo uznano, że odległość od sąsiedniego bloku jest za mała. Nie dokonano jednak poprawek w dokumentacji i mieszkańcy dostali przydziały mieszkań, które na papierze były większe niż w rzeczywistości. Po latach blok przejęła Olsztyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, nie robiąc inwentaryzacji budynku.

   Pani Łucja Gajdzis, zam. ul. Kopernika 14/17, otrzymała przydział mieszkaniowy z datą wystawioną na dzień 17 czerwca 1959 roku, w którym jest zapis, że łączna powierzchnia użytkowa wynosi 51,38 m2. 23 maja 1994 roku po dokonaniu komisyjnego obmiaru mieszkania m.in. Pani Łucji Gajdzis Olsztyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa uwzględniła nową wielkość powierzchni użytkowej, która wyniosła 46,82m2. 1 stycznia 2002 roku Zarząd OSM, tłumacząc się opracowaniem brakującej dokumentacji architektonicznej budynku, stwierdził, że przyjęta do naliczeń czynszowych powierzchnia 46,82m2 a pomiarem z natury 50,40m2, wynikła różnica 3,58 m2 i obliczyła nowy wymiar czynszu obowiązujący od dnia 1 stycznia 2002 roku na 50,40m2. 13 maja 2003 roku Pani Łucja Gajdzis otrzymała pismo dotyczące przekształcenia prawa do lokalu, w którym została podana powierzchnia użytkowa 50,20 m2 według rzeczywistego obmiaru wykonanego w świetle ścian wyprawionych zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej OSM, która stanowi: ˝Powierzchnię użytkową mieszkań i lokali użytkowych do celów rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi przyjmuje się:

   a) dla budynków przekazanych do użytkowania przed 1 stycznia 2000 roku wg postanowień normy PN-70/B-02365,

   b) dla budynków przekazanych do użytkowania po 1 stycznia 2000 roku wg postanowień normy PN-ISO9836:1997˝.

   Natomiast wg opinii technicznej z dnia 1 września 2005 roku na wniosek zainteresowanej dotyczącej obmiarów powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego Pani Łucji przez Warmińsko-Mazurską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT Zespół Usług Technicznych przez mgr. inż. Krzysztofa Gałczyńskiego upr.bud.55/86/OL powierzchnia wyniosła 47,03m2.

   Sytuacja ta trwa już wiele lat, co świadczy o wyjątkowym zaniedbaniu w funkcjonowaniu prawa spółdzielczego, i nie tylko. Spółdzielnie są wyjęte spod kontroli NIK, a prokuratury nie zajmują się spółdzielczymi sporami. Prasa opisuje nadużycia bezkarnie popełniane przez zarządy spółdzielni. Szerzy się korupcja, nepotyzm, matactwa. Na tym tracą zwykli członkowie, którzy zmuszani są do ponoszenia coraz większych opłat.

   Szanowni Panowie Ministrowie! Sprawy te wymagają jak najszybszych działań, kontroli i konsekwencji w stosowaniu prawa. Proszę o zainteresowanie się problemem, przedstawienie bliższej informacji dotyczącej stosowania prawa spółdzielczego w praktyce, podjęcie konkretnych działań prowadzących do zmiany sytuacji członków Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz odpowiedź na następujące pytania:

   1. Według jakich norm spółdzielnie powinny naliczać powierzchnie mieszkaniowe?

   2. Czy OSM miała prawo podająć uchwałę, w wyniku której powierzchnię użytkową mieszkań i lokali użytkowych do celów rozliczenia kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi oblicza się na podstawie:

   a) dla budynków przekazanych do użytkowania przed 1 stycznia 2000 roku wg postanowień normy PN-70/B-02365,

   b) dla budynków przekazanych do użytkowania po 1 stycznia 2000 roku wg postanowień normyPN-ISO9836:1997?

   3. Czy do powierzchni użytkowej spółdzielnie mają prawo wliczać pomieszczenia m.in. takie, jak wymienikownie, które są wynajmowane, za które uiszczane są opłaty?

   4. Kto jest odpowiedzialny za bałagan organizacyjno-prawny spółdzielni mieszkaniowych i w jaki sposób pokrzywdzeni członkowie spółdzielni otrzymają należną rekompensatę za straty materialne poczynione przez władze spółdzielni?

   5. Czy Ministerstwo posiada dane, jaki jest rozmiar malwersacji, przekrętów w spółdzielniach mieszkaniowych, rozmiar spraw sądowych dotyczących spółdzielczości mieszkaniowej w skali kraju?

   6. Czy Ministerstwa zamierzają podjąć działania w obronie lokatorów przed nieuczciwymi spółdzielniami, aby uniknąć takich przypadków jak Pani Łucji Gajdzis?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Mieczysław Aszkiełowicz

   Olsztyn, dnia 15 marca 2007 r.