V kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 2222
w sprawie zmiany lokalizacji stacji referencyjnej GPS
Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem Pana Marszałka z dnia 19 kwietnia 2006 r., znak SPS-023-2222/06, przekazującym interpelację Pani Poseł Bożenny Bukiewicz z dnia 3 kwietnia 2006 r. w sprawie zmiany lokalizacji stacji referencyjnej GPS, uprzejmie przedstawiam poniższe wyjaśnienia.
Na wstępie informuję, że zmiana pierwotnej lokalizacji stacji referencyjnej systemu ASG/EUPOS z Zielonej Góry na Świebodzin została spowodowana wyłącznie czynnikami technicznymi oraz opinią wykonawcy projektu firmy Geotronics z Krakowa.
System pozycjonowania satelitarnego ASG/EUPOS jest systemem powierzchniowym, w którym stacje muszą być regularnie rozłożone w odległościach 70-80 km od siebie. Wymóg ten wynika z konieczności zapewnienia wysokiej dokładności pomiarów na obszarze całego kraju, a nie tylko w okolicach wielkich aglomeracji miejskich. W pierwotnej koncepcji systemu przewidywano założenie na obszarze Polski tylko 75 stacji referencyjnych położonych w dużych miastach. Po analizach firma Geotronics stwierdziła, że wymagane jest założenie co najmniej 90 stacji, zmiana lokalizacji niektórych pierwotnie zaplanowanych stacji referencyjnych, a także uwzględnienie kilku lokalizacji zapasowych. Powyższe przyczyny spowodowały zmianę pierwotnej koncepcji systemu ASG/EUPOS, w tym przyjęcie lokalizacji stacji referencyjnej w Zielonej Górze jako lokalizacji zapasowej.
Zmiana ta spotkała się z protestami przedstawicieli władz samorządowych, co znalazło wyraz w pismach Prezydenta Miasta Zielonej Góry z dnia 27 grudnia 2005 r. oraz Marszałka Województwa Lubuskiego z dnia 12 stycznia 2006 r. skierowanych do Głównego Geodety Kraju.
Po przeanalizowaniu argumentów zawartych w tych wystąpieniach oraz deklaracji udzielenia pomocy finansowej i organizacyjnej przy budowie stacji, Główny Geodeta Kraju w styczniu br., po konsultacjach z wykonawcą projektu postanowił przywrócić lokalizację stacji referencyjnej w Zielonej Górze, przy jednoczesnym określeniu lokalizacji stacji w Świebodzinie jako zapasowej. Stacja w Zielonej Górze zostanie założona w pomieszczeniach Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, mieszczącego się w budynku Urzędu Miasta przy ul. Podgórnej 22. O dokonanych zmianach Główny Geodeta Kraju powiadomił władze województwa lubuskiego, kierując w dniu 25 stycznia 2006 r. stosowne pismo do Marszałka Województwa Lubuskiego.
Należy ponadto dodać, że w pierwszej kolejności stacje referencyjne będą zakładane na obszarze województw: kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i pomorskiego, w których planowane są duże inwestycje drogowe.
Mam nadzieję, że przedstawione wyżej wyjaśnienia i informacje okażą się wystarczające dla wyjaśnienia wątpliwości wyrażonych w interpelacji Pani Poseł Bożenny Bukiewicz.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Piotr Styczeń
Warszawa, dnia 4 maja 2006 r.