V kadencja
Interpelacja nr 8794
do ministra zdrowia
w sprawie programów zwalczania wirusowego zapalenia wątroby typu C i typu B
Szanowny Panie Ministrze! Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) jest obecnie - według statystyk - najpoważniejszym problemem epidemiologicznym w Polsce. Jest to także niezmiernie poważny problem medyczny i społeczny, który, jak wszyscy zdajemy sobie sprawę, trwa od lat i nie dotyczy tylko naszego kraju.
Także na forum Parlamentu Europejskiego uznano zwalczanie zakażenia HCV za pilną kwestię, ponieważ jest to choroba atakująca wątrobę i prowadząca do chronicznego jej zapalenia, powodującego niewydolność, marskość lub raka wątroby, a tym samym zwiększając zapotrzebowanie na przeszczepy.
Większość zakażonych HCV nie zdaje sobie nawet sprawy z faktu swojego zakażenia, ze względu na bezobjawowy okres trwania przewlekłego zapalenia wątroby typu C. Dlatego też statystyki nie oddają prawdziwej skali zachorowań.
Po roku 1992, kiedy krwiodawstwo wprowadziło testy na obecność anty-HCV wśród honorowych dawców krwi, nie poinformowano nigdy biorców sprzed 1993 r. o tym, że powinni się przebadać na obecność anty-HCV. Jest to kolejny powód, dla którego w Polsce nie wykrywa się wszystkich przypadków HCV.
Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV ˝Prometeusze˝ zaznacza nawet, że limitowanie refundacji leczenia przeciwwirusowego jest sprzeczne z Konstytucją RP, w której nadmienia się, że państwo powinno leczyć przede wszystkim chorych zakaźnie i psychicznie.
Niestety pacjenci z HCV to w głównej mierze ofiary zakażeń szpitalnych, czy błędów medycznych, a także transfuzji krwi sprzed 1993 r., co powoduje jeszcze większe rozgoryczenie.
Panie Ministrze! W dniu 15 marca 2007 r. Parlament Europejski przyjął pisemną deklarację w sprawie WZW typu C, w której czytamy między innymi:
˝Parlament Europejski wzywa Komisję i Radę do:
- uznania zapalenia wątroby typu C za pilną kwestię z zakresu ochrony zdrowia i wskazanie działań priorytetowych w programach przyszłych prezydencji Rady;
- przyjęcia zalecenia Rady w sprawie badań przesiewowych pod kątem zapalenia wątroby typu C, przy zapewnieniu wczesnej diagnozy i szerszego dostępu do leczenia i opieki˝.
Panie Ministrze! Nie lepiej jest w przypadku przewlekłego zapalenia wątroby typu B. Największym problemem chorych z powodu zakażenia przewlekłego wirusem HBV jest brak możliwości leczenia najnowszymi lekami przeciwwirusowymi. Brak jest nowych programów leczenia HIV i pacjenci, którzy z powodu WZW typu B są leczeni lekami pochodzącymi z programu leczenia C, znajdującymi się w katalogach NFZ, ˝zabierają˝ leki pacjentom oczekującym na leczenie WZW C.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje oraz zdając sobie sprawę z powagi problemu, bardzo proszę Pana Ministra o odpowiedź na pytania:
1. Czy i kiedy zostanie stworzony Narodowy Program Zwalczania HCV (badania przesiewowe, zwiększenie środków na walkę z HCV, odpowiednia do obecnych potrzeb liczba dostępnych terapii przeciwwirusowych)?
2. Według mojej wiedzy projekt programu został przygotowany już w 2005 r. Jakie są przyczyny tego, że program nie został jeszcze wprowadzony?
3. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje przygotowanie nowych programów terapeutycznych dla zakażonych wirusem B zapalenia wątroby?
Z poważaniem
Poseł Stanisław Andrzej Gorczyca
Ostróda, dnia 27 czerwca 2007 r.