V kadencja
Odpowiedź ministra rolnictwa i rozwoju wsi
na zapytanie nr 872
w sprawie wprowadzenia przez Ukrainę zakazu importu polskiego mięsa wieprzowego
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie z dnia 30 marca 2006 r. Pana Posła Jerzego Zawiszy w sprawie wprowadzenia przez Ukrainę zakazu importu polskiego mięsa wieprzowego uprzejmie informuję, co następuje.
W dniu 7 marca 2006 r. do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęło pismo od Pana Iwana Jurijowicza Bisiuka Kierownika Państwowego Departamentu Weterynarii w Ministerstwie Polityki Agrarnej Ukrainy wprowadzające od dnia 20 marca wymóg prenotyfikacji przesyłek mięsa i produktów mięsnych z Polski na Ukrainę, w związku z niejednokrotnymi przypadkami wwozu na Ukrainę z terytorium Polski transportów tych produktów, którym nie towarzyszyły wymagane świadectwa weterynaryjne. Mając powyższe na uwadze, Główny Lekarz Weterynarii poinformował Dyrektora Departamentu Kontroli Celno-Akcyzowej w Ministerstwie Finansów Komendanta Głównego Straży Granicznej o zaistniałej sytuacji, prosząc jednocześnie służby celne i graniczne o wzmożenie kontroli na granicy polsko-ukraińskiej.
Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do Pana Bisiuka z prośbą o osobiste spotkanie w celu wyjaśnienia wysuwanych przez stronę ukraińską zarzutów oraz zapewnienia o gotowości strony polskiej do podjęcia współpracy w zakresie informowania Państwowego Departamentu Medycyny Weterynaryjnej Ministerstwa Polityki Agrarnej Ukrainy o wszystkich planowanych wysyłkach mięsa i produktów mięsnych natychmiast po wyznaczeniu przez stronę ukraińską osoby kontaktowej. Mimo odpowiedzi strony ukraińskiej o gotowości spotkania się we Lwowie w dowolnym terminie żaden z zaproponowanych przez stronę polską terminów spotkania nie został potwierdzony przez ukraińskie służby weterynaryjne.
Od dnia 17 marca 2006 r., zgodnie z postawionym przez stronę ukraińską wymogiem, Główny Inspektorat Weterynarii każdorazowo informował władze weterynaryjne Ukrainy o każdej przesyłce produktów pochodzenia zwierzęcego eksportowanej z Polski na terytorium Ukrainy.
Mimo tych starań w dniu 23 marca br. Główny Lekarz Weterynarii został poinformowany, że z dniem 26 marca br. zostaje wprowadzony zakaz eksportu mięsa i przetworów mięsnych z Polski na teren Ukrainy, bez określenia, jakiego rodzaju przesyłki objęte są zakazem.
Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do strony ukraińskiej o zniesienie zakazu. W odpowiedzi, w dniu 28 marca br., strona ukraińska poinformowała, że w celu rozważenia możliwości zniesienia zakazu eksportu mięsa i przetworów mięsnych z Polski na teren Ukrainy strona polska powinna przedstawić wykaz przedsiębiorstw posiadających uprawnienia eksportowe na Ukrainę, wraz z podaniem ich mocy produkcyjnych i określeniem pochodzenia używanych surowców.
Po otrzymaniu informacji, że z dniem 26 marca br. zostanie wprowadzony zakaz wwozu mięsa i produktów mięsnych z Polski na Ukrainę, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystosował natychmiast pismo do Pana Wiktora Aleksiejewicza Pabata, Zastępcy Ministra Polityki Rolnej na Ukrainie, w którym wyraził sprzeciw dla wprowadzenia takich bezpodstawnych restrykcji oraz wniósł o zniesienie przez stronę ukraińską barier handlowych dla importu polskiego mięsa. W piśmie tym wskazano również, że oficjalny eksport mięsa i produktów mięsnych z polskich zakładów zawsze był prowadzony zgodnie z zasadami handlu międzynarodowego, tj. towary były zaopatrzone w wymagane przez stronę ukraińską świadectwa weterynaryjne. Poruszona została również sprawa braku reakcji strony ukraińskiej na proponowane przez stronę polską terminy spotkania, a także kwestia braku podstawy prawnej wprowadzenia zakazu, jak również wskazano na nieadekwatność wprowadzonego zakazu w stosunku do problemu, który zaistniał na polsko-ukraińskiej granicy.
W wyniku tych działań ukraińskie służby weterynaryjne wyznaczyły termin spotkania na 11 kwietnia br., informując jednocześnie o konkretnych przypadkach wwozu na Ukrainę mięsa i produktów mięsnych bez wymaganych dokumentów weterynaryjnych przez przejścia graniczne z Polską. Sprawy te omawiano na spotkaniu pomiędzy przedstawicielami polskich i ukraińskich służb weterynaryjnych, które ostatecznie odbyło się w Kijowie w dniu 13 kwietnia br.
Podczas spotkania strony ustaliły, iż:
- zostaną wyznaczone przejścia graniczne na granicy polsko-ukraińskiej, na których będzie dokonywana kontrola weterynaryjna produktów pochodzenia zwierzęcego;
- w ciągu tygodnia zostanie opracowana procedura wzajemnego powiadamiania o przesyłkach podlegających kontroli weterynaryjnej;
- strona ukraińska przekaże polskim służbom weterynaryjnym informacje o ukraińskich wymaganiach weterynaryjnych i będzie informować stronę polską o wszelkich wprowadzanych zmianach w tym zakresie;
- w najbliższym czasie zostanie ustalona lista zakładów, które otrzymają pozwolenia na eksport na Ukrainę;
- strony będą informować się o przypadkach naruszeń przepisów wywozowych;
- w najbliższym czasie zostaną uzgodnione świadectwa weterynaryjne na eksport do Ukrainy produktów podlegających kontroli weterynaryjnej;
- służby celne obu stron opracują i uzgodnią formę dokumentu dla środków transportu, jaki powinien towarzyszyć przesyłkom mięsa i produktów mięsnych;
- zostaną stworzone warunki dla zniesienia ograniczeń eksportu z Polski do Ukrainy mięsa i produktów mięsnych w ciągu dwóch najbliższych tygodni.
Na dzień 27 kwietnia br. planowane jest spotkanie ze stroną ukraińską, na szczeblu ekspertów, mające na celu ustalenie procedury odprawiania przesyłek podlegających kontroli weterynaryjnej.
Chciałbym zapewnić Pana Posła, że ostateczne wyjaśnienie kwestii dotyczących handlu z Ukrainą jest dla mnie jednym z priorytetowych zagadnień i resort rolnictwa dokłada wszelkich starań, aby problem ten został jak najszybciej rozwiązany.
Minister
Krzysztof Jurgiel
Warszawa, dnia 25 kwietnia 2006 r.