V kadencja

Zapytanie w sprawie upadłości małych i średnich przedsiębiorstw

Zapytanie nr 177

do ministra pracy i polityki społecznej

w sprawie upadłości małych i średnich przedsiębiorstw

   Szanowny Panie Ministrze! Jak wiemy, województwo świętokrzyskie jest regionem atrakcyjnym. Posiada duże możliwości rozwoju. Może poszczycić się wieloma znakomitymi uczelniami wyższymi, które co roku kończy coraz większa ilość studentów. Wskazuje to na dążenie młodych ludzi do zdobywania coraz lepszego wykształcenia, chęć rozwoju i poszerzania swoich umiejętności. Pragną zdobywać wiedzę, by móc w przyszłości wspomagać rozwój swojego województwa. Jednak patrząc na obecną sytuację mniejszych przedsiębiorstw na Kielecczyźnie, ich zapał słabnie.

   Główną przyczyną takiego zjawiska jest wciąż pogarszająca się sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy te upadają w wyniku pojawiania się na rynku ogromnych hipermarketów. Koncerny te obniżają swoje koszty poprzez zatrudnianie ludzi na bardzo złych warunkach. Stosują nieuczciwą konkurencję cenową oraz wprowadzają na rynek produkty własnej produkcji. W większości przypadków są one o niskiej jakości i bardzo niskiej cenie. Właścicielami są wyłącznie inwestorzy z zagranicy, którzy widzą w Polsce dobry rynek zbytu i tanią siłę roboczą. Prowadzi to często do wypierania z rynku mniejszych przedsiębiorców, którzy nie mogąc przebić się przez tak potężną konkurencję, upadają.

   Obserwując taki rynek pracy, młodzi, wykształceni ludzie często nie widzą dla siebie możliwości rozwoju i zatrudnienia. Widząc upadające firmy, sklepy i punkty usługowe w swoim mieście, często podejmują decyzję o opuszczeniu swojego rodzinnego miasta. Wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszego jutra, porzucając przy tym swoje marzenia o dobrej i godnej pracy, w miejscu gdzie urodzili się i wychowali. W miejscu gdzie zdobywali wiedzę i kształtowali swoje plany na przyszłość.

   W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy zamierza Pan nadal pozwalać na powstawanie sieci hipermarketów w miejscach, w których szczególnie niekorzystnie wpływają na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw?

   2. Jak zamierza Pan rozwiązać problem wciąż upadających przedsiębiorstw?

   3. Czy zamierza Pan wprowadzić bardziej preferencyjne warunki dla małych i średnich przedsiębiorstw, umożliwiające ich istnienie i rozwój?

   4. Jak zamierza Pan rozwiązać problem nieuczciwej konkurencji cenowej w miejscach gdzie już powstały hipermarkety?

   5. Jak zamierza Pan zmienić warunki pracy w istniejących już hipermarketach na bardziej preferencyjne?

   Proszę o odpowiedź.

   Z poważaniem

   Poseł Radosław Parda

   Warszawa, dnia 22 grudnia 2005 r.