V kadencja

Interpelacja w sprawie procesów odzysku odpadów

Interpelacja nr 6685

do ministra środowiska

w sprawie procesów odzysku odpadów

   Szanowny Panie Ministrze! Zwracam się do Pana Ministra w imieniu zakładów i przedsiębiorców zajmujących się gospodarką odpadami.

   Zgodnie z Załącznikiem nr 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach wyróżnianych jest 15 procesów odzysku od R1 do R15, natomiast w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/12/WE z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie odpadów, Załącznik II B, jest wyróżnionych 13 procesów odzysku od R1 do R13 (bez R14 i R15).

   W związku z powyższym proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Dlaczego w prawodawstwie polskim nie uwzględniono wytycznych ww. dyrektywy? Dlaczego są tu dodatkowe zapisy, których nie ma w dyrektywie 2006/12/WE, mimo że ustawa o odpadach była nowelizowana?

   2. Które procesy odzysku są obowiązujące? Czy w określaniu metod odzysku należy się posługiwać wytycznymi dyrektywy, której zapisy są nowsze niż w ustawie o odpadach?

   3. Czy nie ma tu sprzeczności między ustawą o odpadach a dyrektywą 2006/12/WE?

   4. Proszę o odpowiedź na opisanym przykładzie, w jakim stopniu prawodawstwo polskie musi być zgodne z obowiązującymi dyrektywami EU.

   5. Czy są przewidywane prace mające ujednolicić oba przywołane akty prawne? Kiedy mogą się one rozpocząć i jak długo mogą potrwać?

   6. W uzyskiwaniu decyzji zezwalającej na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów wnioskodawca (przedsiębiorca) sam określa, jakie metody odzysku stosuje. Jest to logiczne, gdyż wie on najlepiej, jaką działalność zamierza prowadzić. Jednakże jeśli nieprawidłowo zakwalifikuje on stosowane metody do jednego z procesów odzysku lub interpretacja organów kontrolnych (np. WIOŚ) będzie inna, to czy i jakie konsekwencje poniesie przedsiębiorca?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Sandra Lewandowska

   Warszawa, dnia 15 lutego 2007 r.