V kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 618
w sprawie zniszczenia populacji kotewki-orzecha wodnego, rośliny rzadkiej i objętej ochroną
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pana Andrzeja Markowiaka, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczącą zniszczenia na stawach hodowlanych w Brzeziu stanowiska kotewki - orzecha wodnego (Trapa natans), rośliny objętej ochroną gatunkową ścisłą, uprzejmie przedstawiam poniższą informację.
Zgodnie z § 6 Rozporządzenia Ministra środowiska z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną (Dz.U. Nr 168, poz. 1764) w stosunku do gatunków roślin objętych ochroną zabrania się m.in. zrywania, niszczenia i uszkadzania oraz niszczenia ich siedlisk i ostoi. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 92, poz. 880, z późn. zm.) określa sytuacje, w których może nastąpić usunięcie, zniszczenie lub uszkodzenie rośliny objętej ochroną ścisłą lub zniszczenie jej siedliska. Może mieć to miejsce po uzyskaniu stosownego zezwolenia Ministra środowiska i tylko wówczas, gdy zachodzą okoliczności zawarte w art. 51 ust. 2 tej ustawy. Mocą przepisów karnych, zawartych w ustawie o ochronie przyrody: ˝Kto umyślnie narusza zakazy obowiązujące w stosunku do gatunków roślin objętych ochroną, podlega karze aresztu lub grzywny˝ (art. 127 pkt 2 lit. e).
Uprzejmie informuję, iż zgodnie z art. 132 ww. ustawy orzekanie w tej sprawie następuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. Nr 106, poz. 1148, z późn. zm.), w związku z czym organem kompetentnym do rozstrzygnięcia tej sprawy, a tym samym do oceny zachowań sprawcy dewastacji, jest właściwy sąd. Ponadto, zgodnie z art. 8 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w związku z art. 8 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz.U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.) sąd karny rozstrzyga samodzielnie zagadnienia faktyczne i prawne oraz nie jest związany rozstrzygnięciem innego sądu lub organu.
Chciałabym także poinformować, iż dzierżawca stawów hodowlanych w Brzeziu, stanowiących siedlisko kotewki - orzecha włoskiego, pouczony o przepisach ustawy o ochronie przyrody, wystąpił do Ministra środowiska z wnioskiem o wydanie zezwolenia na zbiór i zniszczenie tej chronionej rośliny. Wniosek ten został przesłany do zaopiniowania przez Państwową Radę Ochrony Przyrody.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Agnieszka Bolesta
Warszawa, dnia 30 marca 2006 r.