V kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie sposobu doręczania wezwań do zapłaty za zajmowanie miejsc parkingowych

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 3336

w sprawie sposobu doręczania wezwań do zapłaty za zajmowanie miejsc parkingowych

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie Pana Posła Henryka Siedlaczka (pismo znak: SPS-024-3336/07) w sprawie sposobu doręczania wezwań do zapłaty za zajmowanie miejsc parkingowych, uprzejmie wyjaśniam, iż zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115) korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania.

   Stosownie do art. 13f ww. ustawy za nieuiszczenie opłaty za parkowanie pobiera się opłatę dodatkową. Ustawodawca określa w ustawie górną granicę opłaty dodatkowej, której wysokość nie może przekroczyć 50 zł, upoważniając jednocześnie odpowiednio radę gminy/miasta do ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty dodatkowej oraz sposobu jej pobierania. Obowiązek ten został nałożony na korzystających z dróg publicznych bezpośrednio na podstawie ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych i podlega egzekucji na podstawie art. 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.).

   Strefy płatnego parkowania, wysokość opłaty dodatkowej oraz sposób jej pobierania ustala, korzystając z upoważnienia ustawowego, rada gminy/miasta, w drodze uchwały. Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych nie określa formy, w jakiej następuje nałożenie opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty parkingowej oraz od którego momentu powstaje zobowiązanie z tytułu opłaty dodatkowej, terminu jej płatności oraz podmiotu zobowiązanego do jej uiszczenia.

   Elementy obowiązku polegającego na uiszczeniu opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania powinny zostać określone wyczerpująco w uchwale, w szczególności: forma nałożenia opłaty dodatkowej i skuteczny sposób doręczenia takiej informacji (wezwania). Każda bowiem rada gminy/miasta, znając swój obszar działania, jest w stanie w najwłaściwszy sposób określić szczegóły przedmiotowego obowiązku, aby uiszczanie opłat bądź egzekucja opłat nieziszczonych były jak najbardziej skuteczne.

   Łączę wyrazy najwyższego szacunku

   Podsekretarz stanu

   Piotr Stomma

   Warszawa, dnia 26 października 2007 r.