V kadencja
Odpowiedź ministra obrony narodowej
na interpelację nr 8431
w sprawie możliwości reaktywowania kształcenia lekarzy dla potrzeb Sił Zbrojnych RP na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację posłów Cezarego Grabarczyka i Joanny Skrzydlewskiej w sprawie możliwości reaktywowania kształcenia lekarzy dla potrzeb Sił Zbrojnych RP na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi (SPS-023-8431/07), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Na wstępie pragnę podkreślić, że koncepcja wykorzystania bazy Wojskowej Akademii Technicznej dla wspomożenia procesu kształcenia oficerów lekarzy była jedną z wielu. Nie wyszła ona z fazy prac koncepcyjnych i nigdy nie zakładała kształcenia lekarzy na WAT. Zgodnie z pilotażowym programem w trakcie studiów medycznych na Akademii Medycznej w Warszawie student zostałby wcielony do wojska oraz ujęty na zaopatrzenie jako kandydat na żołnierza zawodowego w Wojskowej Akademii Technicznej (otrzymywałby w niej uposażenie, zakwaterowanie i wyżywienie). W Wojskowej Akademii Technicznej odbywałoby się tylko szkolenie w zakresie typowo wojskowym (w miesiącach lipiec - wrzesień). Cały tok szkolenia medycznego prowadzony byłby natomiast na bazie Akademii Medycznej w Warszawie (szkolenie w zakresie wykładowym) oraz Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie (szkolenie kliniczne).
Jednocześnie pragnę zauważyć, iż projektowania ilość sześćdziesięciu miejsc na kierunku lekarskim w roku akademickim 2007/2008 była optymalna z punktu widzenia możliwości kształcenia przez jednostki akademickie w Warszawie, a zarazem bardzo wygórowana w stosunku do ilości chętnych zgłaszających akces do pełnienia służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego w zawodzie lekarza. Warunki płacowe w wojskowej służbie zdrowia, duże ograniczenia spowodowane statusem żołnierza zawodowego powodowały, że ilość kandydatów do pełnienia służby była niewielka, a ci, którzy otrzymali wyznaczenia na stanowiska służbowe w jednostkach położonych w tzw. zielonych garnizonach, które nie oferowały dużych możliwości rozwoju, odchodzili z wojska. Ponadto należy zaznaczyć, iż do tej pory głównym źródłem pozyskiwania lekarzy do wojskowej służby zdrowia było 3-miesięczne studium oficerskie dla lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu. Pilotażowy program miał się opierać na powoływaniu chętnych - kandydatów do rozpoczęcia lub kontynuowania nauki w szkole wojskowej w ramach pełnienia służby wojskowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego.
Wskazując uczelnię warszawską, która miałaby kształcić lekarzy wojskowych w roku akademickim 2007/2008, brano pod uwagę wysoki poziom kształcenia realizowany przez kadrę dydaktyczną, która uczestniczy również w szkoleniu obcokrajowców, co wymusza utrzymania wysokiego poziomu nauczania w tej akademii medycznej. Warto podkreślić, iż kształcenie w ten sposób kadry medycznej oficerów lekarzy nie będzie kosztowało więcej niż kształcenie na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Jednocześnie należy zauważyć, że Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych w Łodzi, w świetle art. 127 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750, ze zm.), nie są placówkami uprawnionymi do kształcenia kandydatów na żołnierzy zawodowych. Wojskowa Akademia Techniczna taki status posiada.
Na uwagę zasługuje również fakt ograniczenia kosztów kształcenia oficerów, w tym lekarzy, przez skupienie szkolenia w jednym ośrodku akademickim, jakim jest Warszawa. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym wyborem jest duża ilość uczelni wyższych w Warszawie, co zwiększy szansę na przyciągnięcie większej ilości chętnych do służby w wojsku, jak również szeroki dostęp do bazy piśmiennictwa fachowego oraz konferencji naukowych organizowanych w stolicy, nieporównywalnie większy niż w Łodzi.
Pragnę podkreślić, iż pilotażowy program szkolenia oficerów lekarzy na Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Medycznej w Warszawie oraz Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie miał posłużyć opracowaniu szczegółowego i kompletnego systemu szkolenia lekarzy dla potrzeb wojska oraz porównaniu kosztów, jakości oraz możliwości szkolenia w Warszawie i w Łodzi. Miała również pokazać, jak sprawdzone wcześniej metody szkolenia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi są kompatybilne z potrzebami współczesnej nauki medycznej oraz potrzebami wojska w zakresie wykształconych kadr medycznych i wreszcie jak umiejscowienie szkolenia w Warszawie przełoży się na ilość kandydatów do korpusu osobowego medycznego w grupie osobowej lekarzy.
Resort obrony narodowej tworząc koncepcję szkolenia przyszłych lekarzy wojskowych, nigdy nie pomijał w swych rozważaniach Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz jednostek współistniejących z nim. Współpracujemy i nadal będziemy współpracować z tym uniwersytetem w zakresie kształcenia kadr medycznych.
W dniu 18 czerwca br. przedstawiciel resortu obrony narodowej - szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia odbył spotkanie ze słuchaczami oraz władzami wydziału wojskowo-lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
W jego trakcie osiemnastu słuchaczy szóstego roku oraz trzydziestu studentów piątego roku studiów Uniwersytetu Medycznego zgłosiło akces wstąpienia do służby kandydackiej z przeznaczeniem do korpusu osobowego medycznego.
W bieżącym roku akademickim planuje się rozpocząć kształcenie kandydatów na żołnierzy zawodowych - lekarzy na studiach stacjonarnych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Szkolenie przedmiotowe jest otwarte także dla studentów ostatniego roku studiów z innych uczelni medycznych. Proces szkolenia byłby oparty o kadrę wyładowczą Uniwersytetu Medycznego oraz kadrę zawodową Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych. Uczelnia przedstawiła program szkolenia wojskowo-lekarskiego i ogólnowojskowego dla studentów szóstego roku studiów - kandydatów na żołnierzy zawodowych.
Pragnę również podkreślić, że ostateczna decyzja co do systemowego rozwiązania kwestii kształcenia oficerów lekarzy została przesunięta o rok. Resort obrony narodowej jest zwolennikiem kontynuowania szkolenia lekarzy wojskowych na wydziale wojskowo-lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je pan marszałek za wystarczające.
Łączę wyrazy szacunku
Minister
Aleksander Szczygło
Warszawa, dnia 9 lipca 2007 r.