V kadencja

Zapytanie w sprawie zasad wynagradzania inspektorów rybołówstwa morskiego pracujących w portach rybackich na polskim wybrzeżu oraz zatrudnionych w okręgowych inspekcjach rybołówstwa morskiego

Zapytanie nr 228

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie zasad wynagradzania inspektorów rybołówstwa morskiego pracujących w portach rybackich na polskim wybrzeżu oraz zatrudnionych w okręgowych inspekcjach rybołówstwa morskiego

   Szanowny Panie Premierze! Do mojego biura poselskiego zgłosili się inspektorzy rybołówstwa morskiego z prośbą o pomoc w sprawie ich wynagrodzeń. Aktualnie zarobki inspektorów kształtują się na poziomie 1000 zł netto. Inspektorzy posiadający dłuższy staż pracy lekko przekraczają tę kwotę (wysługa lat), natomiast inspektorzy młodzi otrzymują wynagrodzenie poniżej tej kwoty. Poziom ich zarobków kształtuje się na poziomie niższym od ˝kwoty bazowej˝ w służbie cywilnej i jest wobec nich stosowany wskaźnik wynagrodzenia kwoty bazowej poniżej 1. W takiej sytuacji tracą oni również na corocznej waloryzacji zarobków w służbie cywilnej. System stworzony w mechanizmie waloryzacji uderza w najsłabszych. Waloryzowana jest kwota bazowa, a o udziale indywidualnym w waloryzacji stanowi właśnie wskaźnik. Jeżeli wskaźnik jest poniżej 1, to oznacza, że zarobki są waloryzowane na poziomie poniżej 100%.

   Wynagrodzenie to jest oceniane jako nieadekwatne w stosunku do zadań, jakie wykonują oraz w stosunku do wymagań formalnych dotyczących zajmowanych przez nich stanowisk (np. wyższe wykształcenie). W ustawie o rybołówstwie ustawodawca określił cel i zadania inspektora rybołówstwa morskiego, inspektorzy uważają więc, że stanowisko inspektora rybołówstwa morskiego ma charakter formalnoprawny. W praktyce jednak są najniżej wynagradzaną grupą pracowników zatrudnionych w ˝administracji rybołówstwa˝. Większe wynagrodzenia otrzymują marynarze zatrudnieni na kutrach dozorczych w OIRM, którzy podlegają inspektorom w czasie wykonywania zadań kontrolnych. Inspektorom odmawia się natomiast uznania, że należą do załogi tych statków podczas wykonywania rejsów kontrolnych na morzu. Od wielu lat inspektorzy ubiegają się o zmianę tej sytuacji. Wnioskują o podwyżki wynagrodzeń do bezpośrednich przełożonych, czyli inspektorów okręgowych, pisali pisma do Premiera Rządu RP, do ministra właściwego do spraw rolnictwa, do Ministra-Szefa Służby Cywilnej. Od ponad roku ubiegają się o poprawę swojej sytuacji u dyrektorów Departamentu Rybołówstwa w MRiRW. Jednak dotychczas te starania nie przyniosły żadnego efektu. Ta sytuacja dotyczy około 30 inspektorów pracujących w morskich portach rybackich na polskim wybrzeżu oraz inspektorów zatrudnionych w OIRM-ach: Gdynia, Słupsk i Szczecin - faktycznie wykonujących pracę inspekcyjną na lądzie i na morzu.

   W związku z powyższym proszę Pana Premiera o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   - Jakie przesłanki zadecydowały o ustaleniu obecnie obowiązujących zasad wynagradzania inspektorów rybołówstwa morskiego pracujących w morskich portach rybackich na polskim wybrzeżu oraz inspektorów zatrudnionych w okręgowych inspekcjach rybołówstwa morskiego?

   - Czy istnieje możliwość zmiany wysokości lub zasad wynagradzania inspektorów w taki sposób, by ich wynagrodzenie było adekwatne do wymagań formalnych obowiązujących przy ich zatrudnianiu oraz wykonywanych przez nich zadań?

   Proszę także o wyjaśnienie, dlaczego, mimo wielokrotnie wyrażanego zrozumienia trudnej sytuacji inspektorów, żaden z ministrów nie uznał za stosowne zareagować w tej sprawie.

   Z poważaniem

   Poseł Kazimierz Kleina

   Warszawa, dnia 3 stycznia 2006 r.