V kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie terminu zakończenia prac legislacyjnych porządkujących regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w budownictwie

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Budownictwa - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 3230

w sprawie terminu zakończenia prac legislacyjnych porządkujących regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w budownictwie

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie posła Janusza Krasonia (dot. SPS-024-3230/07 z 24 sierpnia 2007 r.) w sprawie terminu zakończenia prac legislacyjnych porządkujących regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w budownictwie, uprzejmie przekazuję swoje stanowisko.

   Analizując przepisy prawne w tym zakresie należy stwierdzić, że rozporządzenie Ministrów Komunikacji oraz Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 10 lutego 1977 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót drogowych i mostowych (Dz.U. Nr 7, poz. 30) zostało wydane na podstawie art. 208 § 3 Kodeksu pracy w brzmieniu opublikowanym w Dz.U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, natomiast obecnie art. 208 (od 1996 r.) do wydania przepisu wykonawczego delegacji takiej nie zawiera. Ustawa z dnia 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw stanowi w art. 26, że do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych w ustawie stosuje się dotychczasowe przepisy ze zmianami wynikającymi z tej ustawy. Omawiane rozporządzenie obowiązuje więc jedynie do czasu wydania nowego - zatem nie może być ono w żaden sposób nowelizowane, ale tylko zastąpione nowym rozporządzeniem. Rozporządzenie takie należałoby wydać na podstawie art. 23715 § 2 Kodeksu pracy, jednakże w kontekście art. 92 Konstytucji RP, dotyczącego kształtu upoważnienia ustawowego do wydania rozporządzenia, delegacja z Kodeksu pracy jawi się jako sprzeczna z Konstytucją ze względu na brak wytycznych co do treści rozporządzenia.

   Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót drogowych i mostowych ustala, zgodnie z § 1, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót drogowych i mostowych oraz przy obsłudze i konserwacji maszyn i urządzeń w związku z budową, przebudową, ochroną i utrzymaniem dróg publicznych i mostów. Szereg zagadnień regulowanych w tym przepisie nie odnosi się do robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

   W ramach porządkowania zagadnień dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie budowy przewiduję w akcie prawnym wydanym na podstawie art. 23715 § 2 Kodeksu pracy uwzględnienie również spraw dotychczas regulowanych w rozporządzeniu Ministrów Komunikacji oraz Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 10 lutego 1977 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót drogowych i mostowych, a dotyczących wykonywania robót budowlanych, to jest: robót ziemnych w zakresie zagęszczania lub wałowania nasypu oraz produkcji elementów kablo-betonowych na terenie budowy. Opracowanie projektu rozporządzenia Ministra Budownictwa zmieniającego rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. Nr 47, poz. 401) uwzględniającego zakres powyższych robót budowlanych dotychczas nieregulowanych w tym przepisie przewiduje się w zakresie merytorycznym zakończyć do końca br., wraz z przekazaniem projektu do zaopiniowania i konsultacji organizacjom społecznym i zawodowym w celu opracowania oceny skutków regulacji.

   Podjęte prace nad nowym Prawem budowlanym, porządkującym przepisy dla zagwarantowania bezpieczeństwa w szeroko ujętym procesie budowlanym, w tym przepisy określające generalne zasady budowy obiektu budowlanego oraz wykonywania innych robót budowlanych związanych z tym obiektem, uwzględniają wdrożenie szeregu dyrektyw UE, w tym Dyrektywy Rady Nr 92/57/EWG z dnia 24 czerwca 1992 r. dotyczącej wdrożenia minimalnych wymagań bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na tymczasowych lub ruchomych budowach, a w szczególności opracowania, dla podstawowego zakresu robót budowlanych, planu BiOZ obejmującego roboty budowlane, których charakter, organizacja oraz miejsce wykonywania stwarza wysokie ryzyko powstania zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia ludzi. Przewidywany termin wejścia w życie ustawy Prawo budowlane wstępnie określono na 1 stycznia 2009 r. Do tej ustawy przewidziano wydanie nowych przepisów wykonawczych.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa

   Warszawa, dnia 13 września 2007 r.