V kadencja

Zapytanie w sprawie pobierania przez Polski Związek Emerytów i Rencistów opłat z tytułu poświadczenia uprawnienia do dwukrotnego przejazdu środkami transportu zbiorowego z ulgą 37%

Zapytanie nr 3153

do ministra transportu

w sprawie pobierania przez Polski Związek Emerytów i Rencistów opłat z tytułu poświadczenia uprawnienia do dwukrotnego przejazdu środkami transportu zbiorowego z ulgą 37%

   Szanowny Panie Ministrze! Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440 z późn. zm.) emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne mogą 2 razy w roku korzystać z ulgi 37% na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Stosownie do treści § 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 października 2002 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego wydanego na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440) dokumentami poświadczającymi uprawnienie emerytów i rencistów oraz ich współmałżonków, na których pobierane są zasiłki rodzinne, do korzystania z dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37% środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, są zaświadczenia wydawane między innymi przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

   Ani jednak ustawa, ani rozporządzenie nie dają podstaw do różnicowania przez organizacje emerytów i rencistów warunków wydawania zaświadczeń o uprawnieniu do ulgowych przejazdów ze względu na przynależność organizacyjną emerytów i rencistów do tychże organizacji - zgodnie z rozporządzeniem mają one wydawać zaświadczenia zarówno osobom należącym do tychże, jak i nienależącym. Nie ma tam również upoważnienia organizacji emerytów i rencistów do pobierania z tytułu wydawania zaświadczeń opłat.

   Tymczasem według posiadanych przeze mnie informacji jednostki terenowe Polskiego Związku Emerytów i Rencistów pobierają od osób niezrzeszonych w związku, a ubiegających się o wydanie zaświadczenia opłaty w zróżnicowanej wysokości (np. w Szczecinie - 5 zł, w Skarżysku-Kamiennej - 15 zł). Dla członków związku zaś zaświadczenia te wydawane są bezpłatnie.

   Tego rodzaju postępowanie jest nie tylko niesprawiedliwe, ponieważ różnicuje obywateli w dostępie do uprawnień przysługujących im z mocy ustawy, budzi również wątpliwości co do zgodności z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa. Organizacje bowiem wskazane w § 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 października 2002 r. wykonują w zakresie wskazanym w rozporządzeniu zadania z zakresu administracji publicznej i są związane wszystkim zasadami postępowania obowiązującymi organy administracji publicznej. W zakresie, w jakim organy organizacji społecznych wykonują zadania z zakresu administracji publicznej, nie jest dopuszczalne jakiekolwiek dyskryminowanie obywateli, ponadto pobieranie z tytułu realizacji tych zadań opłat od obywateli nie jest dopuszczalne bez podstawy prawnej. Takiej zaś w przedmiotowej sprawie brak.

   W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy Ministerstwo Transportu posiada informacje na temat wysokości opłat pobieranych przez poszczególne organizacje wskazane w § 6 ww. rozporządzenia Ministra Infrastruktury i o ewentualnym różnicowaniu ich wysokości przez te organizacje w stosunku do różnych kategorii ubiegających się o wydanie zaświadczeń poświadczających uprawnienie do dwóch ulgowych przejazdów?

   2. Jakie stanowisko zajmuje Ministerstwo Transportu wobec tego rodzaju praktyk i czy zamierza podjąć działania mające na celu ukrócenie tego rodzaju dyskryminującego postępowania?

   3. Czy Ministerstwo Transportu zamierza doprowadzić do uregulowania ustawowego kwestii opłat pobieranych za wydawanie zaświadczeń przez organizacje wskazane w § 6 ww. rozporządzenia Ministra Infrastruktury i jakie kroki zamierza podjąć w celu zapewnienia równego traktowania wszystkich osób uprawnionych ubiegających się w tych organizacjach o wydanie im zaświadczenia potwierdzającego ich uprawnienie do ulgi?

   Łączę wyrazy szacunku

   Poseł Włodzimierz Stępień

   Kielce, dnia 17 lipca 2007 r.