V kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie żołnierzy, którzy nie posiadają pełnej emerytury i mają ograniczenia w zarobkowaniu

Odpowiedź ministra obrony narodowej

na interpelację nr 7517

w sprawie żołnierzy, którzy nie posiadają pełnej emerytury i mają ograniczenia w zarobkowaniu

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację Pana Posła Mieczysława Marcina Łuczaka w sprawie żołnierzy, którzy nie posiadają pełnej emerytury i mają ograniczenia w zarobkowaniu (SPS-023-7517/07), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Resort obrony narodowej, mając na względzie dobro żołnierzy odchodzących na emeryturę wojskową bądź wojskową rentę inwalidzką oraz byłych żołnierzy zawodowych, zawsze czynił starania o zabezpieczenie właściwych rozwiązań prawnych i utrzymanie stabilności wojskowego systemu emerytalnego.

   Emeryci wojskowi, zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66, ze zm.), na swój wniosek mogą doliczyć do wysługi emerytalnej okresy zatrudnienia przypadające po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej, gdy ich emerytura wynosi mniej niż 75% podstawy wymiaru oraz ukończyli 55 rok życia (mężczyźni) i 50 rok życia (kobiety) albo posiadają ustaloną grupę inwalidzką, pod warunkiem, że byli zatrudnieni przed dniem 1 stycznia 1999 r. w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

   Emeryt wojskowy po osiągnięciu 75% podstawy wymiaru emerytury nie jest zobligowany do zgłaszania w wojskowym biurze emerytalnym faktu uzyskiwania dodatkowych przychodów z tytułu zatrudnienia bądź prowadzenia działalności pozarolniczej (w większości przypadków ma to miejsce po osiągnięciu przez emeryta wojskowego 55 roku życia).

   W ramach nowelizacji ˝wojskowej ustawy emerytalnej˝ ustawą z dnia 8 grudnia 2000 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. Nr 122, poz. 1313), od dnia 1 stycznia 2001 r. emeryci wojskowi posiadający prawo do pełnego świadczenia emerytalnego, tj. w wysokości 75% podstawy wymiaru (bez zwiększania z tytułu inwalidztwa) niezależnie od wieku, nie muszą rozliczać się z przychodów. Zarobki tej grupy osób pozostają w związku z tym bez wpływu na wysokość świadczenia emerytalnego.

   Podobne unormowanie prawne niewymagające rozliczania emerytur z tytułu dodatkowych przychodów występuje w powszechnym systemie emerytalnym. Z tą jednak różnicą, że zmniejszanie bądź zawieszanie emerytury ˝pracowniczej˝ odnosi się do wieku świadczeniobiorcy (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni), a wojskowe przepisy emerytalne - do uzyskania pełnej emerytury, co uzależnione jest przede wszystkim od ilości lat pełnienia czynnej służby wojskowej.

   Korzystnym dla świadczeniobiorców wojskowych jest zapis art. 40 wojskowej ustawy emerytalnej, który nie przewiduje zawieszalności świadczenia, jak ma to miejsce w pracowniczych przepisach emerytalnych. Emerytury i renty wojskowe mogą być maksymalnie zmniejszone o 25% ich wysokości. Zmniejszenie to nie dotyczy osób, których emerytura stanowi 75% podstawy jej wymiaru bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą wojskową oraz wobec osób pobierających wojskową rentę inwalidzką z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.

   Mając na uwadze powszechne rozwiązania systemowe przyjęte w państwie, wydaje się uzasadnionym, iż obowiązek rozliczania dodatkowych przychodów ze stosunku pracy spoczywa również na świadczeniobiorcach wojskowych, którzy nie nabyli pełnej podstawy wymiaru świadczenia.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, mam nadzieję, iż uzna je Pan Marszałek za wystarczające.

   Łączę wyrazy szacunku i poważania

   Minister

   Aleksander Szczygło

   Warszawa, dnia 27 kwietnia 2007 r.