V kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 3165
w sprawie zwiększenia zasięgu nadawania programu TVP 3 Olsztyn
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie poselskie z dnia 21.08.2007 r. (znak SPS-024-3165/07) w sprawie zwiększenia zasięgu nadawania programu TVP3 Olsztyn uprzejmie informuję, że w przedmiotowej sprawie zwróciłem się o stosowne wyjaśnienia do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na podstawie otrzymanego pisma wyjaśniam, co następuje:
1. Powołanie Polskiej Telewizji Regionalnej wytworzyło, zarówno wśród odbiorców, jak i wśród przedstawicieli regionalnych władz politycznych i samorządowych, oczekiwanie, że TVP3 dostępna będzie na całym obszarze kraju. Co więcej, oczekuje się, iż każdy regionalny ośrodek telewizyjny będzie dysponował dostateczną liczbą częstotliwości (kanałów telewizyjnych) umożliwiających odbiór dobrej jakości na obszarze całego województwa (co w rezultacie dawałoby ponad 100% pokrycie, gdyż stacje nadawcze dużej mocy bardzo często zlokalizowane są na granicy województw). Prezes UKE stoi na stanowisku, że należy dokładać wszelkich starań, aby mieszkańcy całego kraju mieli dostęp do programów regionalnych, co z pewnością wpłynęłoby na zacieśnienie więzi społeczno-gospodarczych w poszczególnych regionach. Jednakże potrzeby te z przyczyn obiektywnych daleko odbiegają od możliwości. Liczba posiadanych przez Polskę (na mocy Porozumienia Regionalnego dla Europejskiego Obszaru Radiodyfuzyjnego - Sztokholm 1961) kanałów telewizyjnych dużej mocy pozwoliła na budowę trzech ogólnopolskich sieci telewizyjnych, które Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeznaczyła do emisji programów: TVP1, TVP2 i Polsat. Na bazie pozostałych częstotliwości dużej mocy i po uzupełnieniu stacjami małej mocy koordynowanymi oddzielnie powstały: regionalna sieć TVP3 i sieci o niepełnym pokryciu: TVN, TV4 i TV Puls oraz lokalne stacje telewizyjne zrzeszone w tzw. sieci ODRA.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie dysponuje już wystarczającą liczbą wolnych częstotliwości, z których można rozbudować sieć publicznej telewizji regionalnej do rozmiarów czwartej sieci ogólnopolskiej. Dla potrzeb tej telewizji, podobnie jak dla telewizji komercyjnych, rozdysponowuje się ostatnie uzgodnione międzynarodowo kanały małej mocy.
Powołując do życia Polską Telewizję Regionalną, zarówno Zarząd TVP, jak i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdawały sobie sprawę z ograniczonych możliwości rozwoju sieci tego programu.
2. Odnosząc się do poruszanej w zapytaniu przez Panią Poseł Lidię Staroń kwestii niewystarczającego dostępu do ˝regionalnej trójki˝ społeczeństwa z terenu Warmii i Mazur, trzeba przyznać, że woj. warmińsko-mazurskie ma jedno z najgorszych w kraju pokryć (w trybie rozsiewczym naziemnym) sygnałem TVP3, gdyż do emisji tego programu wykorzystywana jest tylko jedna stacja średniej mocy, tj. Olsztyn Pieczewo (nr kanału 23, moc promieniowana 1,0 kW).
Pokrycie obszaru woj. warmińsko-mazurskiego programem TVP3 realizowane przez stację nadawczą OLSZTYN/Pieczewo kanał TV nr 23 przedstawia się następująco:*)
Rozwiązaniem omawianego problemu byłoby uruchomienie telewizyjnych stacji o dużej mocy promieniowanej (powyżej 10 kW) w lokalizacjach: OLSZTYN/Pieczewo, ELBLĄG/Jagodnik, GIŻYCKO/Miłki, IŁAWA/Kisielice. Niestety mając na uwadze wspomniane na wstępie nasycenie widma częstotliwości i prace nad wdrożeniem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial), muszę stwierdzić, że nie istnieją możliwości doboru nowych częstotliwości dla dodatkowych analogowych nadajników TVP w regionie woj. warmińsko-mazurskiego. Większość krajów sąsiednich zapowiedziała, że po Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej RRC-06 (Regional Radiocommunication Conference, Genewa, Szwajcaria, 15 maja-16 czerwca 2006 r.) nie będzie uzgadniała nowych anologowych przydziałów częstotliwości z uwagi na blokowanie częstotliwości przeznaczonych dla telewizji cyfrowej DVB-T. Tym niemniej w przypadku Olsztyna i okolic możliwa będzie, przynajmniej częściowo, poprawa warunków odbioru programu TVP3 po zwiększeniu poziomu mocy promieniowanej (do 5 kW) dla trwającej obecnie emisji w kanale TV nr 23 w Olsztynie. W chwili obecnej trwa proces międzynarodowych koordynacji wspomnianego podwyższenia mocy promieniowanej.
Zasięg stacji OLSZTYN/Pieczewo kanał TV nr 23 dla mocy promieniowanej 5 kW przedstawiałby się następująco:*)
Pragnę również dodać, że w ramach realizacji zapisów rządowej ˝Strategii przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe w zakresie telewizji naziemnej˝ udało się sporządzić plan dwóch sieci stacji nadawczych (dwóch multipleksów - jednego ogólnopolskiego i drugiego zapewniającego ok. 70% pokrycie ludnościowe), które będą wykorzystywane w tzw. okresie przejściowym (tzn. od momentu włączenia pierwszych regularnych emisji cyfrowych do czasu całkowitego wyłączenia nadawania w sposób analogowy; przewiduje się, że w okresie przejściowym widzowie nabędą specjalne przystawki - set-top-box˝y - do obecnie funkcjonujących odbiorników TV umożliwiające odbiór sygnałów DVB-T lub zakupią odbiorniki ze zintegrowanym dekoderem DVB-T). Jednakże, obserwując znaczne opóźnienie we wdrażaniu DVB-T w Polsce, na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji rozważana jest możliwość ˝wypożyczenia˝ kanałów ˝cyfrowych˝ z drugiego multipleksu na potrzeby emisji analogowych. Kwestia ta była przedmiotem dogłębnych analiz, a ich rezultaty wskazały pewne rozwiązania dla regionu Warmii i Mazur w kwestii dostępności ˝regionalnej trójki˝ (możliwość czasowej emisji na kanale TV nr 28 w lokalizacji OLSZTYN/Pieczewo). W chwili obecnej wszczynamy proces uzgodnień międzynarodowych odnośnie uruchomienia tej stacji w technologii analogowej.
3. Należy zdawać sobie sprawę, że widoczne polepszenie warunków odbioru programów telewizji naziemnej będzie mogło nastąpić wraz z uruchomieniem nadawania programów w sposób cyfrowy. System telewizji cyfrowej obok możliwości nadawania wielu programów w jednym kanale częstotliwościowym zapewnia lepszą jakość obrazu i dźwięku i jest dużo bardziej odporny na zakłócenia. Dodatkowo cyfrowe stacje retransmisyjne działające w miejscach o szczególnie trudnych warunkach propagacyjnych mogą pracować w tym samym kanale, co stacja główna, co umożliwia bezproblemowe uzupełnianie emisji. Zbliżające się uruchomienie emisji cyfrowej z programami Telewizji Polskiej rozwiąże z pewnością problem niewystarczającego pokrycia kraju programem regionalnym.
Pozostając w przekonaniu, że powyższe wyjaśnienia uzna Pani Poseł Lidia Staroń za satysfakcjonujące, łączę wyrazy szacunku.
Podsekretarz stanu
Eugeniusz Wróbel
Warszawa, dnia 17 września 2007 r.