V kadencja

Interpelacja w sprawie zawarcia porozumienia pomiędzy miastem Żory a wojewodą śląskim umożliwiającego wydawanie paszportów mieszkańcom miasta przez urząd miasta

Interpelacja nr 4782

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie zawarcia porozumienia pomiędzy miastem Żory a wojewodą śląskim umożliwiającego wydawanie paszportów mieszkańcom miasta przez urząd miasta

   Szanowny Panie Ministrze! W związku z trwającymi pracami legislacyjnymi w zakresie uchwalenia nowej ustawy o paszportach oraz trwającymi przygotowaniami do wprowadzenia nowego systemu wydawania paszportów, dostosowanych do unijnych wymogów, planuje się w sposób znaczący ograniczyć liczbę instytucji uprawnionych do wydawania tego dokumentu.

   Powyższe zmiany wynikają z obowiązku dostosowania standardów w tym zakresie do wymagań prawa Unii Europejskiej. Zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Rady (WE) nr 2252/2004 z 13 grudnia 2004 r. w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży wydawanych przez Państwa Członkowskie Unii Europejskiej, najpóźniej 28 sierpnia 2006 r. rząd RP musi rozpocząć wydawanie paszportów biometrycznych. W pierwszym etapie paszport musi zawierać informacje zgodne ze standardem Międzynarodowego Stowarzyszenia Lotnictwa Cywilnego, przede wszystkim cyfrowy obraz twarzy, zaś od 1 stycznia 2008 r. do paszportów wprowadzone zostaną dane daktyloskopijne.

   W wyniku powyższych zmian większość z dotychczasowych biur paszportowych na terenie kraju ma zostać zlikwidowana, z czego z 66 biur w województwie śląskim, pozostanie jedynie 17. Oznacza to bardzo poważne utrudnienia dla mieszkańców, którzy będą zmuszeni do udawania się po odbiór paszportu do dużych ośrodków miejskich położonych kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

   Jednym z miast dotkniętych utratą uprawnień do wydawania dokumentów paszportowych są Żory, będące miastem na prawach powiatu liczącym sobie blisko 65 tys. mieszkańców. Wojewoda Śląski nie zawarł z miastem Żory niezbędnego w tym przedmiocie porozumienia umożliwiającego wydawanie paszportów na dotychczasowych zasadach przez urząd miasta. Od kilkunastu lat mieszkańcy Żor korzystają z tego, iż dzięki poprzednio obowiązującemu porozumieniu wszelkie formalności związane z paszportami mogą załatwiać w żorskim magistracie. Perspektywa podróży do sąsiedniego Rybnika, a w najgorszym wypadku do Katowic stanowi dla mieszkańców poważne utrudnienie.

   W związku z powyższym w imieniu mieszkańców Żor, którzy zwrócili się do mnie jako posła z okręgu rybnickiego, wnoszę o rozważenie podpisania stosownego porozumienia między przedstawicielami miasta a Wojewodą Śląskim umożliwiającego pozostawienie dotychczasowych kompetencji w zakresie wydawania dokumentów paszportowych w gestii urzędu miasta.

   W związku z powyższym mam do Pana Ministra uprzejme zapytania:

   1) W oparciu o jakie kryterium Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza pozbawić dotychczas posiadanych przez urzędy miast na terenie kraju uprawnień w zakresie wydawania dokumentów paszportowych poszczególne miasta?

   2) Czy nie wydaje się zasadne, aby uprawnienia w przedmiotowym zakresie pozostały na dotychczasowych zasadach, przynajmniej w miastach na prawach powiatu?

   3) Czy Wojewoda Śląski zamierza zawrzeć stosowne porozumienie z przedstawicielami miasta Żory, które umożliwiłoby mieszkańcom załatwianie spraw paszportowych w urzędzie miasta?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Michał Wójcik

   Katowice, dnia 25 sierpnia 2006 r.