V kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie przepustek w szpitalach

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 5477

w sprawie przepustek w szpitalach

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem Pana Marszałka Sejmu z dnia 22 listopada 2006 r., znak: SPS-023-5477/06, skierowanym do Ministra Zdrowia w sprawie interpelacji złożonej przez Panią Poseł Annę Sobecką, dotyczącą wydawania przepustek w szpitalach, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408, z późn. zm.) reguluje zarówno zagadnienie praw pacjenta jak i organizacji udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez m.in. szpitale. Zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy szpital zapewnia przyjętemu pacjentowi świadczenia zdrowotne, środki farmaceutyczne i materiały medyczne, a także pomieszczenie i wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia. Ponadto art. 22 ust. 1 i 3 powyższej ustawy szczegółowo reguluje kwestię wypisania ze szpitala, które następuje, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, w przypadku:

   1. gdy stan zdrowia nie wymaga dalszego leczenia w szpitalu,

   2. na żądanie osoby przebywającej w szpitalu lub jej przedstawiciela ustawowego,

   3. gdy osoba przebywająca w szpitalu w sposób rażący narusza regulamin porządkowy, a nie zachodzi obawa, że odmowa lub zaprzestanie udzielanie świadczeń może spowodować bezpośrednie niebezpieczeństwo dla jej życia lub zdrowia albo życia lub zdrowia innych osób.

   Osoba występująca o wypisanie ze szpitala na własne żądanie jest informowana przez lekarza o możliwych następstwach zaprzestania leczenia w szpitalu. Osoba ta składa pisemne oświadczenie o wypisaniu ze szpitala na własne żądanie. W przypadku braku takiego oświadczenia lekarz sporządza adnotację w dokumentacji medycznej.

   Odnosząc się do wskazanego przez Panią Poseł problemu tzw. ˝przepustek˝ uprzejmie informuję, że ww. przepustki nie są związane z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej i nie są przedmiotem kontraktowania w szpitalach ogólnych i rehabilitacyjnych, wobec czego nie mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wyjątek stanowią przepustki w rodzaju: leczenie psychiatryczne i uzależnień, które są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze względu na fakt, iż stanowią element procesu terapeutyczno-leczniczego.

   W związku z powyższym udzielanie tzw. ˝przepustek˝ dla pacjentów przebywających w stacjonarnych zakładach opieki zdrowotnej jest wewnętrzną sprawą organizacyjną świadczeniodawców udzielających całodobowo świadczeń opieki zdrowotnej. Zgodnie z powyższym o możliwości przebywania pacjenta poza szpitalem w trakcie leczenia, a także o długości pobytu w szpitalu decyduje lekarz, zaś świadczeniodawca bierze pełną odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta w trakcie trwania ˝przepustki˝.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Bolesław Piecha

   Warszawa, dnia 9 stycznia 2007 r.