V kadencja

Interpelacja w sprawie wpisu na listę dłużników niewypłacalnych

Interpelacja nr 3141

do ministra sprawiedliwości

w sprawie wpisu na listę dłużników niewypłacalnych

   Szanowny Panie Ministrze! Zgodnie z ustawą z dnia 28 lutego 2003 r. prawo upadłościowe i naprawcze można ogłosić dwa rodzaje upadłości: upadłość likwidacyjną (likwidującą majątek upadłego) oraz upadłość z możliwością zawarcia układu. Jeżeli upadłość ogłoszono z możliwością zawarcia układu, a układ został przyjęty i zatwierdzony, to dłużnik może kontynuować swoją działalność gospodarczą.

   Jednak zgodnie z art. 55 ustawy z dnia z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. 01.17.209, z późn. zm.) do rejestru dłużników niewypłacalnych wpisuje się z urzędu m.in. osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, wspólników ponoszących odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, jeżeli ogłoszono upadłość osoby fizycznej lub spółki.

   Należy zauważyć, iż wpis osoby do rejestru stawia ją na marginesie życia gospodarczego z uwagi na fakt, że kontrahenci oraz banki nie będą zawierać umów z podmiotem wpisanym na listę dłużników niewypłacalnych. W takim wypadku powstaje luka prawna, która prowadzi do sytuacji, kiedy z jednej strony upadły dostaje ˝druga szansę˝, a jednocześnie uniemożliwia mu się skuteczne działanie. Ponadto przepis art. 55 ustawy o KRS zrównuje sytuację upadłego, którego majątek zlikwidowano, oraz takiego, który okazał się dla wierzycieli na tyle wiarygodny, iż otrzymał możliwość kontynuowania działalności gospodarczej.

   Rozwiązanie wynikające z art. 55 ustawy o KRS miało swój sens, kiedy w starym prawie upadłościowym przewidywano tylko jeden rodzaj upadłości (likwidacyjną), obecnie taka regulacja wydaje się prowadzić do niewłaściwych skutków.

   Wobec powyższego pytam Pana Ministra, czy dostrzega Pan problem i czy luka prawna zostanie zlikwidowana?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Ewa Wolak

   Wrocław, dnia 23 maja 2006 r.