V kadencja

Interpelacja w sprawie niewykorzystania przez Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ kwoty 17,7 mln zł

Interpelacja nr 1879

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie niewykorzystania przez Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ kwoty 17,7 mln zł

   Co roku w planie finansowym NFZ koszty finansowania świadczeń przez Fundusz są dzielone na poszczególne oddziały wojewódzkie, przy czym przede wszystkim brana jest pod uwagę liczba ubezpieczonych zarejestrowanych w oddziałach. Podział środków finansowych przeznaczonych na świadczenia zdrowotne w 2005 r. na Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zaplanowano na kwotę 979 340 zł (na 2006 r. jest to kwota 1 039 722 tys. zł). Okazuje się, że NFZ w woj. podlaskim nie wykorzystał 17,7 mln zł (taką kwotę podaje biuro prasowe NFZ w Warszawie - przytaczam za ˝Kurierem Porannym˝ z 10 marca 2006 r.). Sytuacja ta jednak nie dotyczy wszystkich oddziałów. Z danych NFZ wynika, że niektóre oddziały wykorzystały wszystkie środki przeznaczone na świadczenia, natomiast oddział podlaski należy do trójki tych, które w 2005 r. nie wykorzystały najwięcej z środków.

   W opinii publicznej fakt ten jest odbierany jednoznacznie negatywnie: przede wszystkim skrzywdzono ludzi chorych, których nie leczono, bowiem Fundusz twierdził, iż nie posiada na to pieniędzy. Faktem niewykorzystanych środków są wzburzeni pracownicy służby zdrowia, którzy na co dzień mają do czynienia ze skutkami braku pieniędzy na podstawowe świadczenia terapeutyczno-diagnostyczne, profilaktyczne programy zdrowotne, badania specjalistyczne, zabiegi, rehabilitację, sprzęt, materiały medyczne, środki pomocnicze itd. Z potrzeb tych na pewno zdaje sobie także sprawę NFZ, bowiem otrzymuje pełne informacje w tym zakresie (np. każdy oddział przesyła do centrali comiesięczne informacje o kolejkach oczekujących na udzielenie świadczenia zdrowotnego i średnim czasie oczekiwania w danym oddziale wojewódzkim). Wielu dyrektorów szpitali i innych placówek medycznych podkreśla, że jeśli nawet te pieniądze nie mogły być przeznaczone na polepszenie warunków kontraktów (stawki w woj. podlaskim przeważnie należą do najniższych w Polsce), to w większym stopniu NFZ mógł pokryć usługi wykonane ponad limit, które, jak wiadomo, tylko w części zostały opłacone przez Fundusz. Opinia publiczna w woj. podlaskim jest wzburzona zaistniałą sytuacją. Mieszkańcy, w tym zwłaszcza środowiska służby zdrowia, liczą na przekazanie województwu niewykorzystanej kwoty.

   Panie Premierze! Zwracam się do Pana z prośbą o wsparcie działań w tej sprawie. Nie jest tak, że wyłączną winę za powyższą sytuację ponosi podlaski oddział NFZ. Z wyjaśnień rzecznika tego oddziału wynika, że dopiero w drugiej połowie zaczęły do woj. podlaskiego spływać pieniądze związane z przyrostem PKB i lepszą ściągalnością składek, podczas gdy rosły wydatki, np. na refundację leków. Jednak jakby tego nie oceniać, nie wydaje się nam sprawiedliwe, aby niewykorzystane środki miały być dzielone na wszystkie województwa, po odjęciu innych wydatków NFZ. W ten bowiem sposób środki od tych województw biedniejszych uzyskają także województwa bogate, które własne środki (znacznie większe) wykorzystały.

   W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Jaki tryb postępowania przewiduje się w związku z niewykorzystaniem środków przez poszczególne oddziały wojewódzkie NFZ?

   2. Jakiej kwoty nie wykorzystał Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ i jakie są tego przyczyny?

   3. Czy niewykorzystanie środków przez podlaski oddział NFZ będzie rzutowało na wysokość planu finansowego oddziału na kolejne lata?

   4. Czy woj. podlaskie może otrzymać (zachować) niewykorzystaną kwotę? Czy odebranie tej kwoty (w związku z niewykorzystaniem jej przez Fundusz, bez względu na przyczyny) nie sprowadza się do tego, że karze się pacjentów i służbę zdrowia w województwie, odbierając im środki na leczenie, profilaktykę, zakup sprzętu medycznego itd.?

   5. Jakie działania powinny być podjęte na przyszłość, aby nie dochodziło do sytuacji niewykorzystywania środków przez oddziały wojewódzkie, pomimo wielkiego zapotrzebowania na te środki?

   6. Czy w związku z utratą znacznych środków woj. podlaskie skorzysta z 1% rezerwy ogólnej planowanych kosztów Funduszu na 2006 r.?

   Z poważaniem

   Poseł Roman Czepe

   Łapy, dnia 11 marca 2006 r.