V kadencja

Interpelacja w sprawie możliwości obchodzenia przepisów ustawy ˝antylichwiarskiej˝

Interpelacja nr 1712

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie możliwości obchodzenia przepisów ustawy ˝antylichwiarskiej˝

   Ustawa z dnia 7 lipca 2005 roku o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. Nr 157) przewiduje, że limit odsetek nie może być wyższy niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP, czyli na dzień dzisiejszy 23 procent w skali roku. Przed wejściem w życie ustawy antylichwiarskiej lombardy pobierały 20 procent w skali miesiąca! Istnieją jednak możliwości obchodzenia przepisów cytowanej ustawy. Podam przykłady:

   1. Właściciel lombardu rezygnuje z udzielania pożyczek i zastępuje je obrotem rzeczami ruchomymi. Nie udziela pożyczek pod zastaw na rzecz umów sprzedaży z prawem odkupu. Kupuje rzecz od klienta, wypłacając mu gotówkę. W zawartej umowie istniałby jednak zapis, że klient ma prawo odkupu sprzedanej rzeczy, ale za niższą cenę. Różnica pomiędzy ceną zakupu a ceną odsprzedaży stanowiłaby zarobek właściciela lombardu. Ani przepisy ustawy o kredycie konsumenckim, ani przepisy ustawy antylichwiarskiej nie mają tu zastosowania, bo nie ma tu żadnego kredytowania.

   2. Właściciel lombardu oprócz umowy pożyczki pod zastaw podpisuje z klientem umowę przechowania. W umowie pożyczki muszą być wskazane maksymalne ustawowe odsetki, czyli 23 procent, natomiast w umowie przechowania taki limit nie obowiązuje. W umowie przechowania strony mogą sobie ustalić dowolną wysokość wynagrodzenia, bo ustawa antylichwiarska nie ma tutaj zastosowania.

   Stąd moje pytanie: Czy Rząd nie obawia się prób obchodzenia ustawy antylichwiarskiej przez właścicieli lombardów, którzy zechcą rekompensować sobie obniżone oprocentowanie poprzez zawieranie dodatkowych umów przechowania i wprowadzanie zmian w zakresie swojej działalności?

   Z wyrazami szacunku

   Posłanki Monika Ryniak i Beata Szydło

   Warszawa, dnia 7 marca 2006 r.