V kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie zwolnień żołnierzy zawodowych w ramach planowanej restrukturyzacji Sił Powietrznych RP

Odpowiedź ministra obrony narodowej

na interpelację nr 1777

w sprawie zwolnień żołnierzy zawodowych w ramach planowanej restrukturyzacji Sił Powietrznych RP

   Szanowny Panie Marszałku! Opowiadając na interpelację Pana Posła Mieczysława Marcina Łuczaka w sprawie zwolnień żołnierzy zawodowych w ramach planowanej restrukturyzacji Sił Powietrznych RP (SPS-023-1777/06), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Na wstępie chciałbym poinformować, iż Ministerstwo Obrony Narodowej zdaje sobie sprawę, że zmiany struktury organizacyjnej Sił Zbrojnych RP, w tym Sił Powietrznych, pociągają za sobą określone skutki dla żołnierzy zawodowych i pracowników wojska. Jednakże dla Sił Powietrznych priorytetem jest zapewnienie suwerenności w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym, zgodnie z zapisami kolejnych programów rozwoju Sił Zbrojnych RP, prowadzone są planowe działania restrukturyzacyjne tego rodzaju sił zbrojnych, zmierzające do osiągnięcia największej skuteczności w ramach przydzielonych środków finansowych.

   Odnosząc się do przedstawionych przez Pana Posła Mieczysława Marcina Łuczaka zagadnień, pragnę poinformować, że wszelkie działania organizacyjno-etatowe w Siłach Powietrznych podejmowane są z wyprzedzeniem umożliwiającym właściwym organom kadrowym podjęcie działań mających na celu dalsze zatrudnienie najlepiej przygotowanych i doświadczonych kadr.

   Celem zmian strukturalno-organizacyjnych w Siłach Powietrznych jest doskonalenie podstawowych zdolności operacyjnych, w tym poprzez racjonalizację struktur dowodzenia. Zgodnie z przyjętą koncepcją planowane jest, do połowy 2007 r., rozformowanie 3 Korpusu Obrony Powietrznej we Wrocławiu. Ta część kadry, która wyrazi chęć dalszej służby, znajdzie zatrudnienie w pierwszej kolejności w nowo formowanej 3 Brygadzie Lotnictwa Transportowego (rozpoczęcie procesu planowane jest na 2006 r., natomiast zakończenie w pierwszym kwartale 2007 r.) oraz innych jednostkach Sił Powietrznych. Zadania dotychczas realizowane przez dowództwa korpusów zostaną przejęte przez Dowództwo Sił Powietrznych, Centrum Operacji Powietrznych oraz dowództwa związków taktycznych (brygad). Stosownie do tych zmian w tych dowództwach oraz innych jednostkach wojskowych Sił Powietrznych są lub będą tworzone dodatkowe stanowiska etatowe, które umożliwią zatrudnienie kadry restrukturyzowanych jednostek.

   Zapoczątkowana w 2003 r. modernizacja techniczna lotnictwa Sił Powietrznych, poprzez wprowadzenie na jego uzbrojenie samolotów wielozadaniowych F-16, powoduje konieczność przeformowania niektórych jednostek lotniczych. W ramach realizacji powyższego zamierzenia przeformowanie 31 Bazy Lotniczej (Poznań-Krzesiny) nastąpi w połowie 2006 r., natomiast kolejne jednostki: 32 Baza Lotnicza (Łask), 3 i 6 eskadry lotnictwa taktycznego zostaną przeformowane do końca 2007 r.

   Zgodnie z koncepcją przebudowy stacjonarnego systemu łączności Sił Zbrojnych RP w 2006 r. rozpoczęty został w Siłach Powietrznych proces zmian w jednostkach łączności. W jego ramach powstanie do końca 2006 r. Centrum Wsparcia Teleinformatycznego SP w Warszawie. Zatrudniona zostanie tam kadra zawodowa i pracownicy wojska z rozformowywanego Centralnego Węzła Łączności SP i Centrum Automatyzacji SP.

   Polska jako członek NATO i Unii Europejskiej zobowiązana jest do zintegrowania swojego systemu obrony powietrznej z innymi członkami sojuszu oraz zapewnienia możliwości obrony własnych baz lotniczych. Mając na uwadze przedstawione uwarunkowania, obecnie rozważa się zmianę dyslokacji w 2007 r. - dwóch dywizjonów rakietowych Obrony Powietrznej do Poznania-Krzesiny (w ramach garnizonu) oraz dwóch do Malborka. W związku z tym, że nie zostały jeszcze przyjęte decyzje, nie prowadzi się rozmów kadrowych.

   Zwiększenie możliwości nowego uzbrojenia (sprzętu technicznego) powoduje, że z operacyjnego i ekonomicznego punktu widzenia utrzymywanie dotychczasowej liczby jednostek wojskowych przeznaczonych do realizacji zadań rozpoznania radiolokacyjnego nie znajduje uzasadnienia. Rozpoczęcie procesu modernizacji technicznej systemu rozpoznania radiolokacyjnego powoduje konieczność wycofania wyeksploatowanego i przestarzałego sprzętu oraz zmniejszenia liczby jednostek pracujących w tym systemie. Przystąpienie Polski do Powietrznych Sił Wczesnego Ostrzegania i Naprowadzania NATO umożliwi wykorzystanie nowoczesnego systemu AWACS, przeznaczonego do wykrywania samolotów i śmigłowców znajdujących się w całym obszarze polskiej strefy powietrznej. Możliwości techniczne tego systemu pozwolą na zmniejszenie liczby stacjonarnych stacji radiolokacyjnych, a tym samym stare elementy infrastruktury staną się zbędne.

   W związku z tym rozważa się, w 2007 r., rozformowanie 5 i 23 batalionu radiotechnicznego, a w 2008 r. dowództw brygad. Większość żołnierzy zawodowych z tych jednostek znajdzie zatrudnienie w innych jednostkach Sił Powietrznych.

   Ponadto pragnę zaznaczyć, że zamierzenia organizacyjne (sformowanie, przeformowanie lub rozformowanie) dotyczące jednostek wojskowych Sił Powietrznych realizowane są zgodnie z planami organizacyjnymi i dyslokacyjnymi Sił Zbrojnych RP, które stanowią uszczegółowienie ˝Programu rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2005-2010˝.

   Obecnie w resorcie obrony narodowej prowadzony jest Strategiczny Przegląd Obronny, którego zadaniem jest wypracowanie optymalnego systemu obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Rozważane są wszystkie czynniki mające wpływ na zdolność do skutecznego reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa i interesów państwa. Jego wyniki będą m.in. podstawą do podjęcia dalszych prac nad reorganizacją Sił Zbrojnych RP, w tym ostatecznych rozstrzygnięć dotyczących funkcjonowania w przyszłości Sił Powietrznych.

   Jednocześnie chciałbym zapewnić, że wszystkie zmiany skutkujące rozformowaniem jednostek wojskowych są poddawane wszechstronnej analizie i uwzględniają potrzeby bezpieczeństwa państwa, koszty ich realizacji oraz możliwości dalszego zatrudnienia przygotowanych i doświadczonych kadr.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, żywię nadzieję, że uzna je Pan Marszałek za wystarczające.

   Łączę wyrazy szacunku

   Minister

   Radosław Sikorski

   Warszawa, dnia 10 kwietnia 2006 r.