V kadencja

Interpelacja w sprawie znaczenia hodowli jeleniowatych prowadzonych przez Instytut Parazytologii PAN

Interpelacja nr 8620

do ministra nauki i szkolnictwa wyższego

w sprawie znaczenia hodowli jeleniowatych prowadzonych przez Instytut Parazytologii PAN

   Szanowny Panie Ministrze! W związku z licznymi zapytaniami oraz stanem niepewności, jaki towarzyszy hodowcom zrzeszonym w Polskim Związku Hodowców Jeleniowatych i prowadzącemu badania nad hodowlą zwierząt jeleniowatych w Polsce Instytutowi Parazytologii im. W. Stefańskiego PAN, zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na zasadnicze dla przyszłości hodowli jeleniowatych pytania.

   Instytut od 1991 r. prowadzi unikatową i pionierską w skali Fermę Zwierząt Jeleniowatych w Kosewie Górnym. To właśnie tam pracownicy Instytutu na przestrzeni lat opracowali technologię hodowli jeleniowatych, szkolili hodowców i promowali ten rodzaj produkcji zwierzęcej. W Kosewie Górnym powołano też Polski Związek Hodowców Jeleniowatych i tam odbywały się spotkania hodowców z całej Europy zrzeszonych w FEDFA.

   Niestety, okazuje się, że za prowadzenie Fermy, za szereg prac na rzecz nowatorskiej hodowli, Instytut poddawany jest krytyce. A grono specjalistów nauk biologicznych zebranych w Zespole ZR-3 KBRN Rady Nauki całkowicie dezawuuje jego osiągnięcia i nie widzi sensu działalności Fermy w Kosewie Górnym. Skutkiem tego jest między innymi degradacja Instytutu do tzw. 3 kategorii, co praktycznie może oznaczać problemy finansowe jednostki, zaniechanie badań, ograniczenie działalności, a nawet likwidację Fermy.

   Jako posłowi pracującemu w sejmowej Komisji Rolnictwa trudno mi się pogodzić z takim rozwiązaniem, zważywszy na wieloletnią pracę i ogromne znaczenie Instytutu dla rozwoju alternatywnej produkcji rolnej. W związku z powyższym chcę zapytać:

   1. Czy Pan Minister podziela krytyczne opinie Zespołu ZR-3 KBRN Rady Nauki na temat pracy Instytutu Parazytologii?

   2. Jaka jest merytoryczna opinia Pana Ministra w zakresie objętym działalnością Instytutu: czy ma ona ważny, alternatywny charakter produkcji rolnej, czy też jest działalnością hobbystyczną?

   3. Czy decyzja o przeniesieniu jednostki do tzw. 3 kategorii jest już ostateczna i czy Ministerstwo wie, jakie nieodwracalne skutki może przynieść?

   Z poważaniem

   Poseł Aleksander Grad

   Tarnów, dnia 11 czerwca 2007 r.