V kadencja

Zapytanie w sprawie etatyzacji Oddziału ZUS w Biłgoraju ze szczególnym uwzględnieniem Inspektoratu w Chełmie

Zapytanie nr 1553

do ministra pracy i polityki społecznej

w sprawie etatyzacji Oddziału ZUS w Biłgoraju ze szczególnym uwzględnieniem Inspektoratu w Chełmie

   Pani Minister! W grudniu 2004 r. w związku z przeprowadzoną reorganizacją jednostek terenowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wprowadzoną zarządzeniem Nr 39 Prezesa ZUS z dnia 14.12.2004 r. przekwalifikowano Oddział ZUS w Chełmie na Inspektorat.

   Z perspektywy dwóch lat po przeprowadzonej reorganizacji wątpliwości budzi uzyskany efekt tychże działań. Dla przykładu, planowano zmniejszenie kosztów na infrastrukturę techniczno-systemową - w ramach jednego oddziału koszty te planowano zmniejszyć rocznie o kwotę 2,6 mln zł. Jak wobec powyższego uzasadnić koszty przeniesienia całej serwerowni komputerowej z Chełma do nowych, wymagających kosztownego przystosowania pomieszczeń w Biłgoraju (należy zaznaczyć, iż przedsięwzięcie to było całkowicie niepotrzebne z punktu widzenia funkcjonowania sieci komputerowej)?

   W ostatnim czasie coraz większe zaniepokojenie budzi proces ˝optymalizacji˝ zatrudnienia w jednostkach terenowych O/Biłgoraj ZUS. Jak wynika z informacji pracowników Inspektoratu ZUS w Chełmie, aktualnie trwa reorganizacja kadrowa.

   Jak wobec powyższego mają się zapewnienia Pani Aleksandry Wiktorow zawarte w piśmie skierowanym do pracowników ówczesnego Oddziału ZUS w Chełmie z dnia 23 grudnia 2004 r., znak: NG.240/2004, gdzie informowała ˝Pragnę Państwa zapewnić, iż w wyniku przemianowania Oddziału na pełnozakresowy inspektorat nie zmieni się nic w sytuacji pracowników. Nie dojdzie do zwolnień oraz nie zmieni się miejsce świadczenia pracy ani wysokość wynagrodzenia˝?

   Reasumując, Pani Minister, proszę o odpowiedź na pytania:

   1. Czy wobec wątpliwych i znikomych efektów przekwalifikowania Oddziału ZUS w Chełmie na Inspektorat istnieje możliwość przywrócenia Oddziału ZUS w Chełmie?

   2. W sytuacji niemożności przywrócenia Oddziału w Chełmie, czy możliwe jest przeniesienie chełmskiego Inspektoratu z zakresu działania Oddziału w Biłgoraju w zakres działania Oddziału w Lublinie (co wydaje się jak najbardziej zasadne, chociażby ze względu na odległość i zdecydowanie łatwiejsze połączenia komunikacyjne, tak dla pracowników, jak i pracodawców)?

   3. Jakie są kryteria wyboru pracowników, którym proponuje się przeniesienie do pracy z Inspektoratu w Chełmie do Zamościa? (Czy w pełni uzasadniona jest np. zmiana świadczenia miejsca pracy dla matek samotnie wychowujących swoje dzieci, które mając niskie wynagrodzenia, będą musiały dodatkowo pokrywać koszty podróży?)

   4. Jaka jest docelowa struktura zatrudnienia O/ZUS w Biłgoraju i jego jednostkach terenowych, ze szczególnym uwzględnieniem Chełma oraz kiedy nastąpi jej zakończenie?

   Z poważaniem

   Poseł Beata Mazurek

   Warszawa, dnia 20 lipca 2006 r.