V kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 8703
w sprawie braku w szpitalach surowicy podawanej pacjentom po ukąszeniach żmij
Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją Pana Piotra Krzywickiego, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przesłaną przy piśmie z dnia 28 czerwca 2007 r. (SPS-023-8703/07), w sprawie braku w szpitalach surowicy podawanej pacjentom po ukąszeniach żmij, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.
Surowica podawana po ukąszeniu żmij - antytoksyna jadu żmij (Antitoxinum vipericum) roztwór do iniekcji 500 j.a. amp. 5 ml - jest wytwarzana przez Wytwórnię Surowic i Szczepionek Biomed w Warszawie, ul. Chełmska 30/34. Antytoksyna jadu żmij została wpisana do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i może być nabywana na podstawie recept w aptekach ogólnodostępnych, przy czym nie jest objęta dopłatami ze środków publicznych.
W związku z podniesionym problemem dotyczącym braku antytoksyny jadu żmij uprzejmie wyjaśniam, że w czerwcu br. ograniczone były dostawy tej antytoksyny, jednakże wytwórnia dysponowała ilością surowicy na pokrycie niezbędnych potrzeb. Od 3 lipca br. ilości antytoksyny jadu żmij, wytwarzane przez wytwórnię Biomed, w pełni zabezpieczają potrzeby odbiorców. Wytwórnia dysponuje zapasami antytoksyny i wszystkie zamówienia są przez nią realizowane.
Obrót produktami leczniczymi, również antytoksyną jadu żmij, prowadzony jest zgodnie z warunkami określonymi w przepisach ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. Nr 53, poz. 533, ze zm.).
W myśl postanowień art. 72 ust. 1 wymienionej ustawy obrót produktami leczniczymi mogą prowadzić wyłącznie hurtownie farmaceutyczne, składy celne i konsygnacyjne produktów leczniczych. Zgodnie z tymi przepisami antytoksyna jadu żmij jest dostarczana do aptek przez hurtownie farmaceutyczne, do obowiązków których należy zapewnienie stałych dostaw produktów, jak również ich transport, na co wskazuje art. 78 i 79 przedmiotowej ustawy.
Z informacji uzyskanych od przedstawicieli wytwórni oraz hurtowni farmaceutycznej Biomed wynika, że zamówienia odbiorców (aptek ogólnodostępnych i aptek szpitalnych) na antytoksynę jadu żmij są realizowane na bieżąco, a w przypadkach nagłych nawet przez hurtownie pełniące dyżury całodobowe.
Apteki ogólnodostępne są zobowiązane, na mocy art. 95 ust. 1 i 3 ustawy Prawo farmaceutyczne, do posiadania produktów leczniczych i wyrobów medycznych w ilości i asortymencie niezbędnym do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych miejscowej ludności. Jeżeli w aptece brak poszukiwanego produktu leczniczego, farmaceuta powinien zapewnić jego nabycie. Nadzór nad obrotem produktami leczniczymi sprawuje Inspekcja Farmaceutyczna, zgodnie z zadaniami określonymi w ustawie Prawo farmaceutyczne. Z informacji inspektorów farmaceutycznych przeprowadzających kontrole aptek ogólnodostępnych i aptek szpitalnych wynika, że na terenach zagrożonych ukąszeniami żmij utrzymywane są zapasy antytoksyny jadu żmij, jak również nie odnotowano zgłoszeń o jej braku. Należy dodać, iż w wyjątkowych sytuacjach, np. z powodu nagłego, nieprzewidzianego wzrostu zapotrzebowania i braku preparatu w aptece lub szpitalu, funkcjonuje system współpracy z sąsiednimi placówkami polegający na wzajemnym pożyczaniu brakującego produktu leczniczego.
W związku z sygnalizowanym problemem uprzejmie informuję, że skierowane zostało pismo do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, aby w ramach sprawowanego nadzoru nad obrotem produktami leczniczymi przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych kontrolą były objęte stany zaopatrzenia w antytoksynę jadu żmij.
Z wyrazami szacunku
Sekretarz stanu
Bolesław Piecha
Warszawa, dnia 20 lipca 2007 r.